Yatırım yapmaya başla!

İngiltere, ABD ile Ticaret Anlaşması İstese de Klorlu Tavuklar Endişe Yaratıyor

İngiltere, ABD ile bir ticaret anlaşması istese de klorla yıkanmış tavuklar konusunda endişe duyuyor. Detaylar şöyle;
İngiltere, ABD ile Ticaret Anlaşması İstese de Klorlu Tavuklar Endişe Yaratıyor

ABD ile İngiltere arasında Brexit sonrasında yapılacak bir ticaret anlaşması olasılığı, tavukları klorla yıkamanın kabul edilir olup olmadığı yönündeki çetrefilli tartışmanın sonucuna bağlı.

Bu yılın başlarında müzakere hedeflerini belirlerken ABD, Amerika’dan ihraç edilen klorlu tavuklar söz konusu olduğunda İngiltere’nin diğer müttefiklerden daha yumuşak bir muamele görmeyi beklememesi gerektiğini öne sürmüştü.

İngiltere hükümeti ise Brexit’ten sonra daha düşük gıda standartlarını kabul edeceğini defalarca reddetmiş ama kıdemli Muhafazakar milletvekilleri bu konuda bölünmüş açıklamalar yapmışlardı.

İngiltere, Brexit Sonrası Düşük Gıda Standartları kabul Etmeyecek Uluslararası Ticaret Sekreteri Liam Fox, İngiltere’nin Brexit sonrası ticaret anlaşmasında klorla yıkanmış tavuğu kabul edebileceğini ima ederken Çevre Bakanı Michael Gove, klorlu tavuğun Washington ile gelecekteki ticari görüşmelerde “kırmızı çizgi” olacağını belirtmişti. Tabii, bu noktada bilmeyenler için klorlu tavuğun neyi ifade ettiğinden ve ne kadar güvenli olduğundan kısaca bahsetmekte fayda var.

Klorlu tavuk ya da klorla yıkanmış tavuk, zararlı bakterileri uzaklaştırmak için antimikrobik durulamalar uygulanan kümes hayvanlarını ifade ediyor.

Klorlu Tavuk Ne Kadar Güvenli Bu tür durulamalar, salmonelloz, koliform ve kampilobakter gibi tavuk üzerindeki potansiyel organizmaları öldürmek için yapılıyor. Ancak tavuklarda klorla yıkama işlemi, gıda güvenliği kaygıları nedeniyle 1997 yılında Avrupa Birliği’nde yasaklandı. Yasak genel olarak bu işlemle işlenen ABD tavuk eti ithalatının hepsini etkili bir şekilde engelledi. AB de bu arada, Avrupa Komisyonu tarafından aksi onaylanmadıkça etin sudan başka bir maddeyle yıkanmaması gerektiği hususunda ısrar etti.

AB’nin çiftlikten sofraya savunucuları, bunun daha yüksek hijyen ve hayvan refahı standartlarına öncülük edeceğini bildirdi.

ABD Düzenleyiciler Klorlu Tavuk Güvenli Çünkü çiftçiler, tavuklar kesildikten sonra zararlı bakterileri yok etmek için kimyasal bir banyoya güvenmek yerine sürecin her aşamasına dikkat etmek zorunda kalacaklardı. Konuyla ilgili görüş bildiren İngiltere’nin Ulusal Çiftçiler Birliği’nin uluslararası ticaret danışmanı Gail Soutar; “Eğer son sürece odaklanırsanız, bundan önce herhangi bir risk gözlemlemek konusunda gevşek davranmak muhtemeldir” dedi.

ABD’li düzenleyiciler klorlu tavukların yemek için güvenli olduğunu savunurken aslında Avrupalı düzenleyiciler de aynı fikirdeler.

İngiltere, ABD ile Ticaret Anlaşması İstese de Klorlu Tavuklardan Emin DeğilZira Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, klorlanmış tavukların tüketiciler için sağlık riski oluşturmadığı sonucuna varmıştır. Ancak İngiltere Ulusal Çiftçiler Birliği, ülkenin Brexit sonrasında daha düşük standartlarda üretilmiş gıdaların ithalatına izin verebileceği yönünde korkulara sahip. NFU; “Yüksek gıda güvenliği, çevre koruma ve hayvan refahı standartlarına ihtiyaç duymak tamamen meşru ancak bu şeylerin bir bedeli olduğu kabul edilmelidir.

Ki bu, İngiltere’deki çiftçileri potansiyel olarak dezavantajlı bir duruma sokma potansiyeli taşıyan, genellikle deniz aşırı rakipler tarafından karşılanmayan bir maliyettir” demişti. Nihayetinde klorlu tavuklar, gıda güvenliği, hayvan refahı ve çevre standartları hakkındaki geniş endişelerin bir sembolü niteliğinde ki herhangi bir Brexit sonrası herhangi bir anlaşmada kritik bir pazarlık aracı haline gelebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum