Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin AB’den Çıkış Süreci (Brexit) Otomotiv için Ne Kadar Korkutucu?

İngiltere'nin AB birliğinden ayrılma hazırlıklarında otomotivi neler bekliyor?

“İngiltere Avrupa Birliği’den çıkacak” denildiğinden beri ekonomik yönde ülke için hiç bir şey iyiye gitmemişti. Brexit, üyelikten ayrılan Birleşik Krallık’ın özellikle otomotiv tarafına darbeleri oldu ve olmayada devam ediyor. Süreç için ön görülemeyen durumların çıkması, işi daha da çıkmaza sokuyordu. Japon, Alman ve farklı ülke araba markalarının çoğu kez bu durumda neler yaşadığını aktarmıştık.

Anlaşmasız Brexit yüzünden tedbir alan şirket arasında Nissan vardı ve X-Trail üretimini Japonya’ya almıştı. Global anlamda İngiltere’nin karşı karşıya kaldığı durumun yıkıcı olduğunu çoğu kişi söylüyor. Sadece otomobil değil farklı iş kollarında da güvenli olmaktan çıkan ülke, bakalım otomotiv için ne kadar bir tehdit unsuru!

Yerel firmaların bazıları da süreci atlatamayabilir.

En yakın izlediğimiz JLR (Jaguar-Land Rover) şirketlerinin Ar-Ge, tedarik ve üretim gibi alanlarıda sıkıntıların gittikçe büyüdüğü konuşuluyor. Bu otomobil üretiminin gerçekleşemeyeceği anlamına geliyor. AB vergilendirmesi kapsamında on binlerce yedek parçanın da ülke girişi sıkıntıya düştü.

Ford, Birleşik Krallık topraklarında sadece “motor” yapıyor ve yorum olarak “durum çözülmezse felaket olacak” demesi kötü gidişatın özeti olmuştu. Amerikalı şirket Brezilya, Arjantin ve İspanya gibi ülkelerde de tesis kapatma yoluna gitmişti.

İngiltere Motor Üreticileri ve Tüccarlar Birliği’nin verdiği rakamlar tedirginlik yarattı.

Son 3 senelik dilimde yapılan analiz sonuçlarında İngiltere Motor Üreticileri ve Tüccarlar Birliği, 2015 yılında 3.8 milyar dolardan bugün 769 milyar dolarlık bir düşüş yaşadığı rapor edildi.

İngiltere AB’den ayrılırken bir anlaşma yapmazsa, DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) tarafından ek tarifelerin başlatacağı söylendi. Tarife rakamları arabalarda ortalama %10, parçalarda %4.5 ithalat vergisinde maliyetler yükselecek.

Akabinde kamyon ve kamyonetle Birleşik Krallık topraklarına giriş yapacak araçların gümrükte trafik sıkışıklığa neden olarak kaos ortamına neden olacağı da konuşuluyor.

İşin özet kısmında İngiliz yetkililer ve AB’li yetkililer arasında bir anlaşma veya orta yol bulunamaması, otomotivin sonunu getireceği aktarıldı. Tek denilen üretim bantlarını durduran Land Rover ve ülke dışı otomobil şirketleriyle beraber tedarikçilere alternatif güvenli iş sahasının oluşturulması gerek.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle