Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere AB’nin Suudi Arabistan’ı Kara Para Listesinden Çıkarmasını İstiyor

Avrupa Birliği’nin Suudi Arabistan’ı teröre finansman ve kara para aklama ile mücadelede başarısız ülkeler listesine ekleyeceği bildirildi. İngiltere ise karara karşı çıktı…
İngiltere AB’nin Suudi Arabistan’ı Kara Para Listesinden Çıkarmasını İstiyor
Yorum

Kaynaklardan alınan bilgilere göre İngiltere, AB’nin Suudi Arabistan’ı kara para aklama ve terör finansmanı tehditleri oluşturan ülkelerin bulunacağı bir kara listeye ekleme planına karşı çıktı. AB Komisyonu geçtiğimiz ay, İran, Suriye, Afganistan, Yemen ve Kuzey Kore dahil 16 devletin bulunduğu taslak listeye Suudi Arabistan, Panama, Pasifik ve Karayip adalarını eklemişti.

Ancak söz konusu listenin 28 AB ülkesinin çoğunluğu tarafından onaylanması gerekiyordu ki bu noktada kaynaklar İngiltere’nin liderlik ettiği bir grubun karara karşı çıktığını öne sürdü. Adı açıklanmayan 3 AB yetkilisi Reuters’a verdiği demeçte Birleşik Krallık ile Almanya, Fransa, İtalya, İspanya’yı kapsayan bloktaki diğer önemli üyelerin endişeleri artırdığını kaydetti

Kaynaklardan ikisi AB ülkelerinin listeyi onaylama konusundaki isteksizliğinin çoğunlukla Suudi Arabistan ve Panama’nın listeye dahil edilmesi konusundaki endişelerden kaynaklandığını belirtti.

AB Ülkeleri Suudi Arabistan Panama Kara Listeye Eklenmesine Karşı ÇıkıyorListelenen ülkeler bloktaki bankalarla bu bölgelerin varlıklarını içeren ödemeler üzerinde ek kontrollerin yapılmasıyla AB ile olan finansal ilişkilerinde daha fazla inceleme ile karşı karşıya kalıyordu. Bir yetkili, İngiltere’nin Riyad’ı listeye dahil etmemeye daha açık olduğunu İspanya’nın ise Panama’nın listeye eklenmemesinde ısrar ettiğini söyledi. Sonuçta petrol zengini Suudi Arabistan, AB ürünlerinin ve silahlarının en büyük ithalatçısı konumundayken Panama, okyanus ötesi kanalın milyarlarca dolarlık genişlemesinde yer alan birçok AB firması ile Latin Amerika’da büyük bir finans merkeziydi.

Bu noktada, iddialara ilişkin yorum için ulaşılan İngiliz yetkililerin de İspanyol yetkililerin de yorum yapmaktan kaçındıkları kaydedildi.

Mevcut AB listesinde; ülkelerin birliğin mali sistemini ciddi anlamda tehdit eden kara para aklama ve terörizm rejimlerinin finansmanına karşı koyma konusunda stratejik eksiklikleri olması durumunda kara listeye alındıkları belirtiliyordu. Öte yandan Panama’nın AB Elçisi Miguel Verzbolovskis, ülkenin kara para aklama kurallarında reform yaptığını ve AB’yi Panama’yı yeni listeye dahil etmemeye çağırdığını dile getirdi. Suudi hükümet yetkilileri ise yorum yapmak için henüz müsait değildi.

Ayriyeten yetkililer bazı AB ülkelerinin bu hafta Brüksel’deki bir ulusal elçi toplantısında listelenen bölgeleri değerlendirmek için daha fazla zaman istediklerini aktardı.

AB Ülkeleri Kara Liste Konusunda Daha Fazla Zaman İstiyor AB ülkeleri komisyonun listeleme sürecini kontrol altına alma planına karşı çıktı. Bu, bugüne kadar, AB ülkelerinin yarısı dahil olmak üzere, zengin ülkelerin oluşturduğu küresel bir organ olan Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) tarafından gerçekleştirilmişti. Mevcut AB listesindeki 16 ülke FATF listesini yansıtırken yeni liste, listelenmekten kaçınmak isteyen ülkeler için daha katı kriterler uygulanarak genişletilmişti.

AB devletlerinin yeni listeye olan baskısı, AB ve Arap Birliği dışişleri bakanlarının Pazartesi günü yapılan ortak açıklamada herhangi bir anlaşmanın yapılmadığı duyurmaları üzerine kötüleşti.
Arap Birliği’nde önemli rol oynayan Riyad ile Brüksel arasındaki ilişkiler, 2 Ekim’de Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından daha da soğumuştu.

Bu noktada Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Al-Jubeir’in Cuma günkü açıklaması akıllara geldi. Çünkü Adel Al-Jubeir, Muhammed bin Selman’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nin öldürülmesi için emir vermediğini dile getirdi. “Bunun yetkili bir işlem olmadığını biliyoruz, bu operasyonu yürütmek için emir verilmedi” diyen Al-Jubeir, Suudi yargısının Kaşıkçı’nın öldürülmesine dahil olanları hesaba katmaya kararlı olduğunu bildirdi. Bununla birlikte ABD Kongresi’nin bir adım geri çekileceğini ve Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili soruşturmanın sonuçlarını bekleyeceğini umduğunu anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu