Yatırım yapmaya başla!

İngiltere AB’den Brexit Yüzünden Çıkıyor Faydası İskoç Viskisine Oluyor

Brexit sürecindeki gelişmeler, İskoç viskisine yaradı. Poundun değer kaybetmesi, malt içki sektöründe rekabeti kızıştırdı. Avrupa Birliği, İngiltere'nin 2023 yılına kadar ödemelerine devam etmesi gerektiğini bildirdi. Aynı zamanda Avrupa Fonu'ndan Oxford Üniversitesi'ne yapılan yardımlar durduruldu. Kısacası Brexit faturası İngiltere'ye ağır bir şekilde kesildi. İşte detaylar...
İngiltere AB’den Brexit Yüzünden Çıkıyor Faydası İskoç Viskisine Oluyor

İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla birlikte pek çok ülke ekonomik anlamda zarar gördü. Para birimleri değer kaybetti. Pazar kazanımlarındaki ivmeler, dalgalı bir seyir izledi. Brexit belirsizliği pazarları altüst ederken, İngiltere’de açıklanan verilere göre İskoç viskisinin alımlarında patlamalar yaşandı. Lüks İskoç viskisinin arkasındaki tarihi her zaman merak konusu olsa da İskoçların hayat suyu olarak adlandırdıkları Bowmore adındaki Malt Viskinin 50 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

2016 yılında malt viski, 1.25 milyar dolar ihracatıyla rekor kırmayı başarmıştı. Endüstriyel üretimlerin ve prestijli marketlerin çoğalmasıyla birlikte bu başarıya imza atıldığı düşünülüyor. Üretimin %93’lük kısmını ihraç eden İskoçya için bu oran gerçekten önemli bir veri.

İskoç Viskisinin Sektördeki Payı Ne Kadar?

İskoç Viskisinin Sektördeki Payı Ne Kadar?İskoç viskisinin dünyaya tanıtılma arzusu aslına bakarsanız 2015 yılına kadar dayanıyor. Çünkü 2015 yılında bu viskinin ihracatı toplamda 914 pound olarak kayıtlara geçmişti. Bu rakam İskoç viskisinin sektördeki payının artığını gösteriyordu. Bu ivmenin hız kesmemesi için malt viski üretimine ağırlık verildi. Özellikle Isabella’s Islay adındaki malt içkiyi buna örnek olarak gösterilebiliriz. Kendi sınıfının en pahalı alkollü içecekleri arasında yer alan Isabella’s Islay’i, Paratic.com’da dünyanın en pahalı viskileri ve fiyatıyla dudak uçuklatan içki şişeleri arasında tanıtmıştık.

İhracat payının yüksek seviyelere çıkması, malt viski pazarının payını artırırken; İskoç viskisinin pazarının da yükselmesini sağlamıştır. Öyle ki malt viski pazar payının %25’lik kısmı İskoç viskisine ayrılmış. Üretimdeki payı ise %10 ile sınırlı kalmış.

Peki, İskoç viskisinin ihracat payı neden yükseldi, Brexit’in bu konuda bir etkisi var mı sorularını yanıtlandıralım.

İskoç Viskisinin İhracattaki Payı Neden Yükseldi?

İskoç Viskisinin İhracattaki Payı Neden Yükseldi?İskoç viskisinin ihracattaki payının yükselmesinde alt unsur olarak belirsiz Brexit süreci göze çarpıyor. Paratic.com’da Brexit nedir sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde açıklamıştık. Bu sürenin belirsiz olması nedeniyle sorunlarla karşılaşabileceğinden bahsettiğimiz gibi artı yönlerinin de olabileceğini dile getirmiştik. Brexit nedenleri ve sonuçları üzerinde durduğumuz yazımızda; poundun değer kaybetmesinin bazı sektörlere ilaç gibi geleceğini söylemiştik. Dediğimiz gibi de oldu. Bu daha çok İskoç viskisine yaradı. Pazardaki rekabet arttığı için malt viskinin payı da yükseldi.

İskoç Viskisi Hangi Ülkeler Tarafından Alınıyor?

İskoç Viskisi Hangi Ülkeler Tarafından Alınıyor?İskoç viskisinin dahil olduğu en büyük pazar Amerika’dır. Malt viski alımında önemli bir paya sahiptir. Öyle ki 2015 yılında İskoç viskisinin alım miktarı ile 2016 yılında alınan miktar arasında yaklaşık % 14’lük bir artış var. 2016 yılında satılan İskoç viskisi miktarı 856 milyon pound civarındadır. Yıllara göre bakıldığında bu miktar büyük bir sıçrama olarak görülüyor.

ABD’nin yanı sıra Fransa’da, Singapur’da, Tayvan’da ve İspanya’da İskoç viskisinin alımları yapılıyor. Singapur’un yarım asırlık bağımsızlığını kutlamak için özel üretilen Glenfiddich viskisi kendine has aromalarıyla en çok tercih edilen malt içkiler arasında. Bu dörtlü arasında başı 416,2 milyon pound ile Fransa çekiyor. Bunların yanı sıra Japonya, Polonya, Avustralya ve Litvanya ülkeleri tarafından da İskoç viskisi alınıyor.

2015 yılına göre Japonya’da yaklaşık %9’luk, Avustralya, Litvanya ve Polonya’da ise %10’luk yükseliş yaşanmış. Sektörde önce konumda olan ülkelerin malt viski pazarında yüksek paya sahip olmasıyla birlikte İskoç viskisinin payı artıyor.

Brexit Süreci 2023’e Kadar Uzatıldı

Brexit Süreci 2023’e Kadar UzatıldıBrexit belirsizlik süreci İskoç viskisine yararken, İngiltere için aynı durum söz konusu değil. Çünkü AB, bu sürecin bitimine kadar Birleşik Krallık’ın kendisine para ödemesini istiyor. Avrupa Komisyonu; İngiltere’nin 2023 yılına kadar ödemelerine devam etmesi gerektiği hakkında basına açıklamalarda bulundu. Taahütlerinin bitmediğini belirten Avrupa Komisyonu, İngiltere’nin bu ödemeyi yapması gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla, Avrupa Komisyonu’nun bütçesinde yıllık 10 milyar Euro’nun üzerinde açık çıkacağı saptandı. Bu açığı kapatmak ve ticari işlemlerin güçlenmesi için Avrupa Komisyonu; İngiltere’ye 60 milyar Euro’luk Brexit faturası çıkardı.

Brexit Oxford Üniversitesi’nin Yurt Dışına Taşınmasına mı Neden Oluyor?

Brexit Oxford Üniversitesi'nin Yurt Dışına Taşınmasına mı Neden Oluyor?Yaklaşık 700 yıldır İngiltere dışında kampüsü bulunmayan Oxford Üniversitesi, Brexit ile bu geleneği sona erdirmek istiyor. Fransa’dan gelen temsilciler ile görüşen Oxford yöneticileri, olumlu anlaşmaya varırlarsa kampüslerini taşıyacaklarını belirttiler. Çünkü İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla, Avrupa Fonu’ndan gelen yardımlar kesildi. Bu nedenle Oxford Üniversitesi fonlardan faydalanmak için kampüsünü Fransa’ya taşımak istiyor.

Anlaşma sağlanırsa, 2018 yılında yeni açılacak kampüsün hazırlıklarına başlanacak. Kampüs, Paris şehrinde yer alacak. Oxford Üniversitesi’nin temsilcisi henüz bir karara varamadıklarını açıkladı. Oxford’un tarihi bir üniversite olduğunu ve herkese açık olduğunu belirtti. Siyasi gelişmeler ne olursa olsun, dünyaya açık bir üniversiteyiz diyerek konuşmasını sonlandırdı. İngiltere’de bulunan bazı üniversiteler de Paris’te kampüs açma eğilimi içerisindeler. Bunun sebebi Avrupa Birliği’nin yılda 2 milyar sterlin değerinde üniversitelere bağışta bulunmasıdır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum