Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin AB’yi Anlaşmasız Bırakma İhtimali Düşük!

İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla ilgili yorumlar gelmeye devam ederken, Credit Suisse anlaşmasız bir veda olması ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.
İngiltere’nin AB’yi Anlaşmasız Bırakma İhtimali Düşük!
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreciyle ilgili belirsizlik devam ediyor. En son gelişmelere göre; AB İngiltere’ye iki seçenek sunmuş ve buna göre tarihi ertelemişti. Şimdi ise İngiltere Parlamentosu’nun hangisini seçeceği merakla beklenmeye başlandı.

Credit Suisse, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ni anlaşma yapmadan bırakma olasılığının göz ardı edilebileceğini söyledi.

Credit Suisse Brexit YorumuBankanın küresel hisse senedi stratejisi başkanı Andrew Garthwaite, İngiltere Parlamentosu üyeleri de dahil olmak üzere seçmenler arasında hiçbir anlaşma yapılmayan Brexit iştahının olmadığını dile getirdi.

Garthwaite, “Anlaşmasız bir Brexit elde etmemiz pek muhtemel görünmüyor. Buna yaklaşabileceğimiz en yakın şey, Kuzey İrlanda’nın dayanak noktası olan ve teknolojik bir çözüm arayan Malthouse uzlaşmasıdır,” ifadelerini kullandı.

Malthouse uzlaşması, Kuzey İranda ile İrlanda Cumhuriyeti’ni ayıran sınıra hitaben bir Brexit planıdır.

Malthouse Uzlaşması Bunu ÖnlerAB ile müzakerelerin önemli ve çekişmeli bir parçası olan bu nokta, Brexit konusunda da en kafa karıştıran konu olarak biliniyor. Şu anda İngiltere’nin bir parçası olan İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasından geçen mallar üzerinden gümrük veya düzenleme denetimi bulunmuyor.

AB’nin tek pazar ve gümrük birliği düzenlemeleri nedeniyle insanlar, mallar ve hizmetler sınırdan kolayca geçebiliyor. Her iki ülke de benzer kurallar ve düzenlemelere uyuyor. Ancak İngiltere’nin AB’den ayrılmasının adadaki geçiş noktalarında güvenlik kontrollerinde, gecikmelerde ve gözetimde artışa yol açabileceği için endişe kaynağı olarak gösteriliyor.

GCM Yatırım Banner
AB liderleri, İngiltere’nin ayrılık tarihini geciktirmeyi kabul ettikten sonra düzenli bir ayrılık için son şansları olduğunu konusunda uyardı.

AB Liderleri Anlaşma Konusunda UyardıBrexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu’nu geçmesi durumunda ise piyasalar büyük ihtimalle yükselecekler. Garthwaite, “İngiltere’de kazancın dörtte üçü denizaşırı ülkelerden geliyor. Yani sterlin yükselirse piyasa düşük performans gösterecektir,” uyarısında bulundu.

Yapılan son oturumlarda küresel piyasalar, durgunluğun ufukta görünmesinden duyulan korkuya karşı düşüş gösterdi. Bu, önemli bir ekonomik kriz göstergesi olarak kabul edilen ABD Hazine tahvili getiri eğrisinin bir kısmının tersine çevrilmesinden sonra gerçekleşti. Aynı kredi kalitesine sahip uzun vadeli borçların, kısa vadeli benzerlerinden daha düşük verime sahip olması durumunda tersine çevrilmiş verim eğrisi meydana gelmektedir.

Tarihsel olarak ekonomik durgunluğa işaret eden bu durum, Garthwaite’ye göre bu sefer de farklı olması pek mümkün görünmüyor.

Andrew Garthwaite Küresel Durgunluk YorumuGarthwaite, “Açık bir uyarı sinyali olduğunu düşünüyorum. Verim eğrisindeki son üç olay, 1989, 2000 ve 2006’da geriye döndü. Her seferinde konuştuğun insanların çoğu evet, bu sefer farklı demişti. Ve değildi,” ifadelerini kullandı.

Garthwaite, tersine çevrilmiş verim eğrisinin son 52 yıldaki her özel sektör durgunluğunun yanı sıra 7 genel durgunluktan 6 tanesinde başarılı bir şekilde bilgi verdiğini de sözlerine ekledi. Uzman, özkaynakların verim eğrisindeki tersten sonraki ilk altı ayda iyi sonuç vermesine dikkat çekerek, “Tipik olarak aşağı pazar ters verim eğrilerinden 12 ila 18 ay sonra ortaya çıkıyor, biraz nefes alanın var,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.