Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de 68 Binin Üzerinde Hane Evsizlikle Mücadele Ediyor!

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de evsiz kalan insanların sayısı 2019 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran ayları itibarıyla 68 bin 170 olarak belirlendi.
İngiltere’de 68 Binin Üzerinde Hane Evsizlikle Mücadele Ediyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık merkezli yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, İngiltere’de şu an evsiz olan ya da evsiz kalma riski altında bulunan insan sayısı 2019 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından itibaren resmi rakamlar ışığında 68 bin 170 olarak belirlendi. Bu rakamın 32 binini evsiz olan ve hayatını sokaklarda yaşayan hane halkı sayısı meydana getiriyor. Ülkede bu yılın bahsedilen dönemindeki evsiz insan sayısı, bir önceki yıl olan 20182 kıyasla %23 oranında artış kaydetti.

İngiltere’de 2007 yılından bu yana hostel, otel ve ucuz odalar gibi geçici ve kötü şartlar altında hayatta kalmaya çalışanların sayısı da bir hayli artarak en yüksek seviyelere çıktı. Bahsedilen şekilde iyi olmayan şartlar altındaki yaşam tarzından ve evsizlikten en fazla etkilenenler ise bebekler ile küçük çocuklar oluyor. Ülkede bu şekilde yaşayan 60 binin üzerindeki yoksul hanede yaklaşık 130 bin çocuk, hayat mücadelesi veriyor.

İngiltere’de en kötü konut durumu olarak belirlenen mutfak ve tuvaleti ortak olan tek göz odalarda yaşayan aile sayısının 2019 yılı sonundan itibaren 13 bin 450’ye çıktığı öğrenildi. Bu rakam son 5 yıl içinde %40’lık artış kaydetti.

Evsiz Aile Sayısı 2019'da Arttıİngiltere’de evsizlere yardım eden Shelter kuruluşu, ülkedeki evsizliğin çok ciddi boyutlara geldiğini açıkladı. Bu konuyla ilgili hükümetten vakit kaybedilmeden yardım yapılması talebinde bulunan kuruluş, insanların mağduriyetini önlemek için sosyal konutlar inşa edilmesi çağrısında bulundu.

Shelter’in tahminleri, şu an İngiltere’de evi olmayanların toplam sayısının 280 bine dayandığını söylüyor. Bu tahminin doğru olması, ülkede yaşayan her 200 kişiden birinin evsiz olmasıyla aynı anlama geliyor. Kuruluşun yöneticisi olan Polly Neate, İngiltere’deki konut krizinin ciddiyetine dikkat çekti ve binlerce insanın evsizlikle mücadele ettiğini, anne ve babaların çocuklarını kötü şartlar altında büyütmek durumunda kaldığını, ailelerin pek çok temel haktan yoksun kaldığını vurguladı.

Neate, bu durumun sebebi olarak ülkedeki ev kiralarının normalin çok üzerinde olması, hükümet tarafından konut yardımları kapsamında verilen desteklerin son bulması ve uzun zamandır ihtiyaç duyulan sosyal konutların inşa edilmemesini gösterdi.

Shelter Polly NeateÖte yandan Boris Johnson’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti, seçim kampanyası olarak ülkedeki evsizlik sorununa çözüm bulacağını söylemişti. Fakat buna dair bilinen kesin bir bilgi bulunmuyor ve İngiltere’de 8 yıldır iktidarda olan partinin sosyal konut inşası için herhangi bir adım atmıyor oluşu dikkat çekiyor.

İngiliz Maliye Bakanı Sajid Javid, geçtiğimiz ay ülkedeki evsiz sayısının artmasından iktidarına 8 yıl önce son verilen İşçi Partisi’ni sorumlu tutmuş ve bu sebeple sert eleştirilere maruz kalmıştı. Ardından Muhafazakar Parti’den gelen açıklama, Javid’in “yılları karıştırdığı” yönündeydi. Ülkede konuttan sorumlu bakanlık ise evsiz sayısının artmasını yapılan ölçümlerdeki kapsam artışına bağlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu