Yatırım yapmaya başla!

İngiltere 1Gbit ile İnternette Işık Hızına Geçiyor!

İngiltere, internet altyapısında çığır açmaya hazırlanıyor! “Full-fiber” adının verildiği altyapı ile İngiltere’de internet hızı 1 Gigabit’e yükseltilecek!
İngiltere 1Gbit ile İnternette Işık Hızına Geçiyor!

Aslında internetin temelleri; askeri iletişim sistemi SAGE (Semi-Automatic Ground Environment) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi SABRE (Semi-Automatic Business Research Environment) gibi projelerle 1950’lerde atılmıştı. Fakat 1985 yılından itibaren kişisel kullanıcılarıyla tanışan bu teknoloji, 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti topraklarına ayakbastı.

Çevirmeli ağlar ile başlayan bu yolculuk, günümüzde “fiber” ve “hiper” adı verilen altyapılarla etkileyici bir hıza ulaştı. Ancak İngiltere, yürütmüş olduğu proje ile interneti ışık hızına çıkarmayı planlıyor! Halihazırda sahip olduğu internet hızını “full-fiber” adını verdiği altyapı ile 50 kat daha hızlı hale getirmek istiyor!

1 Gbit İnternet Projesi 6 Bölgede Denenecek!

1 Gbit İnternet Projesi 6 Bölgede Denenecek!Günümüzde elimiz ayağımız haline gelen internetin yavaş olması bezen bizleri çileden çıkarabiliyor. Fakat İngiltere’nin full-fiber projesi ile internet, ışık hızına kavuşuyor. Ortalama 48.81 megabit internete sahip olan İngiltere, son altyapı çalışmalarıyla birlikte hızı 1 Gbit’e yükseltecek. Manchester ve Bristol başta olmak üzere, 6 pilot bölgede bulunan; iş yerleri, okullar ve hastanelerde denenecek olan full-fiber altyapısı, internet hızını uçuk rakamlara çıkarabilecek.

Yeni Sistemde Fiber Optik Kablo Evlere Taşınacak!

Yeni Sistemde Fiber Optik Kablo Evlere Taşınacak!Aslında İngiltere’nin birçok bölgesinde fiber optik kablolarla internet dağıtımı yapılıyordu. Ancak bu sistem ülkemizdeki gibi sadece dağıtım kutularına kadar ulaşıyor ve kullanıcılara eski kablolar ile sinyaller taşınıyordu. Elbette ki bu sistem internet hızının da düşmesine neden oluyordu.

Fakat İngiltere, yeni sistemde eski kabloları ortadan kaldırmayı planlıyor. Şimdilik sadece dağıtım kutularına kadar uzanan fiber optik kabloları, evlerin, kurum ve kuruluşların içerisine kadar taşıyarak, akıl almaz bir internet hızına ulaşabilmeyi hedefliyor.

En Hızlı İnternet Singapur’da!

En Hızlı İnternet Singapur’da!İnternet hızı ölçen speedtest.net tarafından paylaşılan küresel rapora göre Türkiye, ortalama 14.59 megabit ile 85. ülke olarak yer alıyor. Listenin zirvesinde 156.25 Mbps ile Singapur bulunurken, Hong Kong 140.83 Mbps ile ikinci, Güney Kore 126.72 Mbps ile üçüncü, İzlanda dördüncü ve Romanya beşinci sırada kendilerine yer buluyorlar.

İngiltere internet hızında şimdilik 25. sırada yer alsa da yürütülen son çalışmalarla birlikte uçuk rakamlara ulaşarak listenin zirvesindeki isimlerinden biri haline gelecek gibi görünüyor. Peki, sizce ülkemizde internet teknolojisine yapılan yatırımlar artar mı ve yüksek hızlara ulaşıldığı takdirde mantıklı fiyatlarla kullanıcılara sunulur mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum