Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngilizlerin Sadece %6’sı Ekonominin Eski Haline Dönmesini İstiyor

Yapılan yeni bir anket, İngiltere halkının yalnızca %6’sının ekonominin koronavirüs krizi öncesi çalışma şekline dönmesini istediğini gösterdi. Detaylar şöyle;
İngilizlerin Sadece %6’sı Ekonominin Eski Haline Dönmesini İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandeminin en sert vurduğu Avrupa ülkelerinden biri olan İngiltere Nisan ayında ekonomisinin %20,4 seviyesinde rekor daralma kaydettiğini görmüştü. Ayrıca geçtiğimiz günlerde de kamu borcunun ilk kez ekonominin büyüklüğünü geçtiği öğrenilmişti.

Küresel ekonomide yüzde 4,9 küçülme öngören IMF de Haziran raporunda ülke GSYİH’sinin 2020’de yüzde 10,2 oranında daralacağını tahmin etti. Gelen veriler pek iyiye işaret etmezken yapılan son bir anket de halkın karamsarlığını gözler önüne serdi.

Guardian’ın haberine göre YouGov tarafından yapılan bir anket, halkın %31’inin ekonominin yönetiminde büyük değişiklikler istediğini gösterdi.
İngiltere Günlük Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Yüzde 28’lik kısım, ılımlı değişiklikler talep ederken sadece yüzde 6’sı hiçbir değişiklik yapılmasını istemiyor. Yani İngiltere’de ekonominin yönetiminden memnun olanların oranı yalnızca yüzde 6.

Bununla birlikte katılımcıların yaklaşık yüzde 44’ünün ekonominin geleceği konusunda karamsar oldukları görüldü. Yalnızca 27’si iyimserken yaklaşık yüzde kırk dokuzu krizin eşitsizliği daha da kötüleştirdiğini savundu.

Anketin, 350’den fazla iş ve topluluk liderinin hükümeti Covid-19’dan sonra daha adil bir ekonomi yaratmaya çağırması üzerine gelmesi dikkat çekti.

Buna göre 350 etkili figür, hükümeti daha adil ve daha yeşil bir ekonomi inşa etmeye çağırırken geçmişe geri dönüş olmadığını vurguladı. Kamu Hizmeti Eski Başkanı Bob Kerslake; şu ifadeleri kullandı:

“Ülke krizden çıkmaya başlarken, insanların sadece daha önce bulunduğumuz yere dönmeyi değil, daha iyi bir gelecek istedikleri ortaya çıkıyor. Savaşlardan Büyük Buhran’a kadar geçmişteki büyük krizlerde görüldüğü gibi, geri dönüşün olmadığı evrensel olarak kabul edilmiştir.

Ve şimdi ne tür bir toplum ve ekonomi inşa etmek istediğimiz hakkında derin sorular sormalıyız. İçinde bulunduğumuz an hepimiz için bir zorluktur. Ancak bu, birlikte daha iyi bir şey ortaya çıkarabileceğimiz ve yaratabileceğimiz bir zorluktur.”

Kampanyanın NHS ve sosyal bakım için daha fazla fon sağlayan, eşitsizlikle mücadele eden, özellikle gençler için iyi işler yaratan ve gelecekteki pandemi ve iklim acil durumları riskini azaltan ekonomik bir toparlanma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu