Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Milletvekilleri Johnson’ı AB’den Yeni Bir Gecikme Talep Etmeye Zorladı

İngiltere'de 37 yıl sonra Parlamento ilk kez bir Cumartesi günü toplanırken, yeni referandum için yürüyüş düzenleniyor.
İngiliz Milletvekilleri Johnson’ı AB’den Yeni Bir Gecikme Talep Etmeye Zorladı

Eski İngiltere Başbakanı Theresa May’in milletvekillerini kazanma konusunda üç kez başarısız olmasının ardından Boris Johnson, İngiliz Parlamentosu’nda tarihi bir oturumun açılışını yaptı.

Avam Kamarası, Londra saati ile 09:30’dan itibaren oturumuna başladı ve hangi saate kadar süreceğiyle ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kamara, İngiltere’nin Arjantin ile savaştığı 1982 yılından bu yana ilk kez bir Cumartesi günü toplandı.

Bu sabah açılışta meclise hitaben konuşan Johnson, yeni anlaşmanın İngiltere’nin bütününe ve geneline uygun olarak 31 Ekim’de AB’yi terk etmesine izin verdiğini söylerken, aynı anda yakın dostluk ve iş birliği ilişkilerine dayandığını ifade etti.

Johnson, “Bu anlaşma sınırlarımızı, yasalarımızı, paramızı, çiftçiliği, balıkçılığı ve ticareti kontrol altına alarak gerçek bir Brexit sağlıyor. Parlamento tarihindeki en büyük ulusal egemenliğin restorasyonudur,” dedi.

Kuzey İrlanda’nın nasıl muamele edildiğinde önemli değişikliklerin yanı sıra May’in başarısız anlaşmasından çok az bir fark var. Ancak Johnson, Brexit çıkmazından bıkmış milletvekillerinin geri çekilme anlaşmasını desteklemek için geçiş yapacaklarını belirleyecek.

Bazı raporlar, Johnson’ın Brexit destekçilerini (Brexiteers) ikna ettiğini ileri sürüyor. Hükümet ise Brexit geçiş döneminde ticaret görüşmeleri başladığında masada anlaşmazlık tehdidini koruyabilir.

Corbyn’den Anlaşmaya Büyük Tepki

Corbyn'den Anlaşmaya Büyük TepkiJohnson’ın açılış konuşmasına cevap veren ana muhalefet İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, yeni anlaşmanın insanların işlerini, çalışma haklarını, çevreyi ve Ulusal Sağlık Hizmetlerini riske attığını söyledi.

Corbyn, “Bu anlaşmanın imalat sanayimiz ve insanların işleri için ne anlama geldiği konusunda dürüst olmalıyız. Sadece en büyük ticaret ortağımızın pazarına erişimi azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bu ülke genelinde sanayilere zarar verecek olan ve seçim bölgelerinin her birinde yer alan gümrük birliğini terk ediyor,” ifadelerini kullandı.

Corbyn ayrıca yeni düzenlemelerin kaçınılmaz olarak Trump yönetimi ile bir ticaret anlaşmasına yol açacağını, İngiltere’yi en yüksek standartlardan ayrılmaya zorlayarak ailelerin bir kez daha klorla yıkanmış tavuk ve hormonla işlenmiş etlere maruz bırakmaya zorlayacağını söyledi.

Johnson, İngiltere ile 27 diğer AB lideri arasındaki anlaşmaya yol açan görüşmeleri hakkında en az 90 dakika soru cevaplayacak.

Yeni Taslak Anlaşma ve Yasa Değişikliği

Yeni Taslak Anlaşma ve Yasa DeğişikliğiYasa değişiklikleri, Avam Kamarası’nın meclisin gündemini ele geçirmesinin ardından ortaya çıktı ve Johnson’a bazı zorunluluklar getirdi. Eğer herhangi bir değişiklik, Başkan Vekili John Bercow tarafından seçilirse ve milletvekilleri tarafından onaylanırsa Cumartesi gün oylamanın sonucu önemli ölçüde değişmesi anlamına gelebilir.

Muhtemel bir olasılık Johnson’ın Brexit anlaşmasını onaylamak için ikinci bir halk referandumuna ihtiyaç duyulup duyulmayacağına ilişkin bir başka oylamada, anlaşmasız ayrılığı engelleyen mevcut mevzutatı güçlendirilmesidir.

Bunlardan en önemlisi ise mevzuat yürürlüğe girene kadar anlaşmanın onaylanmasını durduracak olan Letwin değişikliğidir. Bu, Başbakan Johnson’ı yeni bir gecikme talebinde bulunmaya zorlayan Benn Yasası’nı harekete geçirir.

Letwin değişikliğinin, anlaşma isteyen ancak mevcut hükümete Benn Yasası’na uygun şekilde uygulayarak anlaşma yapılmayan bir çıkıştan kaçınması konusunda güvenmeyen bir milletvekili lehine körüklenmesi bekleniyor.

Öğleden sonra hükümet hareketinin milletvekillerinden anlaşmayı onaylamalarını istemesi bekleniyor. Oylama, Muhafazakar Partisi’nde May’i reddettikten sonra Johnson’ı desteklemeye hazır olan daha sert Brexit destekçileri ile desteklenmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum