Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Milletvekilleri Brexit Anlaşmasını Oylamak için Seçeneklerini Sundu

İngiliz milletvekilleri, Brexit yanlısı bazı milletvekillerinin istifa etmesi halinde, Başbakan May’in anlaşmasına arka çıkacaklarını açıkladı.
İngiliz Milletvekilleri Brexit Anlaşmasını Oylamak için Seçeneklerini Sundu
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz parlamentosunun gündemi değiştirme yetkisini bir günlüğüne hükümetten almasının ardından bu kez daha farklı bir yol üzerinden gidilmeye hazırlanılıyor. Times ve Guardian gibi gazetelerde yer alan haberlerde, Brexit’i isteyen bazı milletvekillerinin bir tarih vererek istifa etmeleri halinde, İngiltere Başbakanı Theresa May’in anlaşmasının kabul edilerek, destekleyebilecekleri yazıldı.

İngiltere Parlamentosu’ndaki milletvekilleri Brexit anlaşmasını oylayabilecekleri seçenekleri paylaştı.

Buna göre ya ikinci bir referanduma gidilecek ya da daha yumuşak bir Brexit tercih edilecek. Dün hükümetin gündemi değiştirme yetkisinin parlamentoya geçme teklifi 302’ye karşı 329 oy ile kabul edilmişti. Eş zamanlı olarak hükümete karşı oy kullanan Sağlık Bakanı Steve Brine, Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington gibi bakanlar istifalarını verdi.

Yapılan değerlendirmelerde bu istifaların daha da artacağı ve May’in başkanlık koltuğunun sallanacağı yorumu yapıldı. Muhafazakar Parti’nin AB yanlısı milletvekilleri Heidi Allen, Sarah Wollaston ve Anna Soubry, hükümetin Brexit sürecini korkunç bir şekilde idare ettiğini aktardı.

Bazı milletvekilleri May’in anlaşmasını desteklemek için gerekli olan şartlarını sundu.

Brexit yanlısı milletvekillerinin May’in anlaşmasını, anlaşmasız Brexit seçeneğine tercih ederek üçüncü bir oylama yapması halinde, anlaşmaya destek olmaya hazırlandığı bildirildi. Bunun yanında May’in AB’den yeni bir erteleme talep ederek, yavaş Brexit seçeneğine yönelmesinden kaygı duyulduğu öğrenildi. Daha önce anlaşmayı eleştiren eski dışişleri bakanı Boris Johnson ve Brexit yanlısı Jacob Rees-Mogg anlaşmaya arka çıkabileceklerini açıkladılar. May’in Brexit anlaşmasının son haline alternatif seçenekler sunmaması durumunda, ortamın daha da gerileceği ve muhalif seslerin yükseleceği öngörülüyor.

Basında yer alan bir başka haberde ise Başbakan May’e görevini sonbahardan önce bırakması konusunda baskı yapılacağı aktarıldı.

Therese May bugün düzenlenecek Avam Kamarası’ndaki parlamento grubunun toplantısında bir konuşma yapacak. Eğer krizi çözecek yeni alternatifler getirmemesi halinde, partisinden yeni bakan ve milletvekillerinin istifalarının gelmesi tahmin ediliyor. Elde edilen kaynaklardan 19 kişinin daha istifa etmeye hazırlandığı öğrenildi. Eğer halihazırdaki koşullarda Brexit anlaşması bu hafta parlamentodan geçerse, İngiltere 22 Mayıs’ta AB’den resmen ayrılacak. Anlaşma parlamentodan geçmezse son karar tarihi ise 12 Nisan olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu