Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Komite: Facebook Düzene Sokulması Gereken Dijital Bir Gangster

İngiliz milletvekilleri, Facebook’un acilen daha fazla düzenleme gerektiren dijital bir gangster olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
İngiliz Komite: Facebook Düzene Sokulması Gereken Dijital Bir Gangster

İngiltere Parlamentosu’nun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi tarafından bugün yayınlanan rapora göre sahte haberler ve yanlış bilgiler yayma konusundaki rolleri gerekçesiyle Facebook ve diğer sosyal medya şirketleri hakkında açılan 18 aylık soruşturmada sona gelindi.

108 sayfalık belgede, İngiliz milletvekilleri sosyal medya siteleri için bağımsız bir düzenleyici yaratılması ve bunun zorunlu kılınması, ihlal edildiği takdirde ise büyük para cezaları verilmesi için çağrıda bulundu. “Facebook gibi şirketlerin, kendilerini hukukun üstünde ve ötesinde olduklarını düşünerek online dünyada dijital gangsterler gibi davranmalarına izin verilmemeli” ifadelerinin kullanıldığı raporda, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg için de sert sözler edildi.

Örneğin Komite, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i milletvekillerinin önünde ifade vermeyi reddettiği için İngiltere Parlamentosu’na saygısızlıkla suçladı.

İngiltere Parlamentosu İfade Vermeyen Mark Zuckerberg Saygısız Zira geçen yıl şirketin veri toplama uygulamalarını tartışmak için ABD ile Avrupa Birliği milletvekillerinin karşısına çıkan Zuckerberg, İngiltere’de tanıklık etmek için ise başka şirket temsilcilerini göndermişti. İngiliz Parlamentosu’nun karşısına çıkmak yerine yöneticileri yollayan Zuckerberg, bu hareketiyle bir kez daha eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Komite’nin Başkanı Damian Collins de; “Zuckerberg, dünyanın en büyük şirketlerinden birinin başında duran birinden beklenebilecek liderlik ve kişisel sorumluluk seviyelerini gösterememektedir” dedi.

Bir bildiride Facebook ise dört üst düzey yöneticiyle birlikte 700’den fazla soruyu yanıtlayarak soruşturmaya önemli katkı sağladığını söyledi ve etkili gizlilik mevzuatını desteklediğini de sözlerine ekledi.

Mark Zuckerberg Kendini Savundu Facebook’un İngiltere’deki kamu politikaları müdürü Karim Palant da; “hala yapacak çok işimiz olmasına rağmen bir yıl önceki aynı şirket değiliz” dedi. Diğer taraftan, Birleşik Krallık komitesinin raporu Temmuz’da yayınlanan ve sosyal medya şirketlerinin daha fazla denetlenmesini gerektiren ön bulgulara dayanıyordu. Ayriyeten büyük teknoloji şirketlerinin daha fazla düzenlenmesi ve denetlenmesi için artan taleplere katkıda bulunuyordu.

Pazartesi günü yayınlanan raporun büyük bölümü ise Facebook’un veri toplama uygulamalarına ve milyonlarca kullanıcının kişisel verilerinden yararlanan Cambridge Analytica veri skandalına odaklanmıştı.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi Facebook Veri Skandalı Odaklandı Diğer taraftan İngiliz milletvekilleri Pazartesi günü Facebook ile uygulama geliştiricisi Six4Three arasındaki Kaliforniya davasıyla ilgili yeni dahili Facebook e-postaları da yayınladı. Komite, Aralık’ta yayınladığı bir e-mail dizisinde de Facebook’un şirketlere kullanıcıların kişisel verilerine özel erişim vermeyi düşündüğünü göstermişti. O zamanlar Facebook, belgelerin önemli bir içeriği olmadığını ve yalnızca hikayenin bir tarafını ortaya çıkardığını söyleyerek kendini savunmuştu.

İngiliz milletvekilleriyse raporda Facebook’un bazı uygulama geliştiricilerine veri aktarmak için kullanıcılarının gizlilik ayarlarını geçersiz kılmaya istekli olduğuna dair kanıt bulduklarını belirtti.

Rapor, hem İngiltere veri koruma komisyonunu hem de rekabet karşıtı otoriteyi uygulamalarında ayrıntılı araştırmalar yapmaya çağırdı. “Facebook’un bilerek ve kasıtlı olarak hem veri gizliliğini hem de rekabet karşıtı yasaları ihlal ettiği açıktır” diyen İngiliz milletvekilleri, Facebook ve Google gibi arama ve sosyal medya şirketlerinde antitröst soruşturmaları yapılmasını isteyen bağımsız bir İngiltere hükümet raporunu da memnuniyetle karşıladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum