Yatırım yapmaya başla!

İngiliz İstihbarat Kurumunun Başkanı: Çin’in 5G’deki Rolü Huawei’den Çok Daha Büyük

İngiliz dijital iletişim istihbarat kurumu GCHQ’nun başkanı, Çin'in 5G konusunda Huawei'den çok daha büyük rol üstlendiğini söyledi. Detaylar şöyle;
İngiliz İstihbarat Kurumunun Başkanı: Çin’in 5G’deki Rolü Huawei’den Çok Daha Büyük

İngiliz devletini siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla hükümet tarafından görevlendirilen güvenlik ve istihbarat kurumu GCHQ direktörü Jeremy Fleming, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Batı ülkelerinin Çin teknolojisinden kaynaklanan tehditleri ve fırsatları anlamaları gerektiğini söyledi. Singapur’da bir zirvede konuşan istihbarat kurumunun başkanı, siber güçler olarak nitelendirilen ülkelerin vatandaşlarını dış tehditlere karşı koruma sorumlulukları olduğunu dile getirdi.

“Bir millet, siber alandaki diğerlerinin davranışlarını etkileyebilir ve yönlendirebilirse, siber güç olur. Bu vatandaşlarının, işletmelerinin ve kurumlarının siber sağlıklarını koruma konusunda dünya standartlarında olmalı, dijital vatanını korumalıdır” diyen Fleming, Çin teknolojisine ilişkin uyarı şeklindeki yorumlarıyla dikkat çekti.

İngiliz dijital iletişim istihbarat kurumu GCHQ’nun başkanı 5G’yi dönemin en etkili teknolojilerinden biri olarak tanımlayarak İngiltere’nin Huawei 5G konusunda henüz karar vermediğini vurguladı.

İngiliz İstihbarat Kurumunun Başkanı İngiltere Huawei 5G Konusunda Karar Vermedi“Çin’in teknolojik teklifinden gelen fırsatları ve tehditleri, tedarikçinin bayrağına bakılmaksızın hizmet sunumunu ve tedarik zincirlerinin küresel yapısını anlamalı, ayrıca Çin’in Battı ülkelerindeki teknolojik satın alma stratejisinin etkilerini net bir şekilde görmeliyiz. Bu genişlemenin hangi bölümlerinin ele alınabileceği, hangilerinin risk yönetimine ihtiyaç duyduğu, hangilerinin her zaman egemen ya da müttefik bir çözüme ihtiyaç duyacağı konusunda karar vermeleri için hükümetlerime yardım etmeliyiz.” diyen Fleming, açıklamalarıyla mevcut endişelere ayna tuttu.

GCHQ’nun Huawei ile ilgili olarak da şirketten beklenen güvenlik iyileştirmelerden ödün vermeyeceği konusunda çok açık olduğunun üzerini çizdi.

İngiliz İstihbarat Kurumunun Başkanı İngiltere Huawei İy,ileştirme Konusunda Ödün Vermeyecek Bununla birlikte 5G güvenliğinin Huawei’den çok daha fazlasını ifade ettiğini söyleyerek; “Çin’in küreselleşmiş teknoloji çağındaki yeri bir telekomünikasyon ekipmanı şirketinden çok daha büyük, bununla nasıl başa çıkacağımız 5G sözleşmelerinin ötesinde refah ve güvenlik için çok önemli olacaktır” dedi. Haberde, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya dahil olmak üzere birçok ülkenin Huawei’in 5G şebekeleri için bileşen tedarik etmesini ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek yasakladığı hatırlatıldı. Huawei ise bu iddiaları her defasında reddetti.

Çinli teknoloji devinin iç pazarında ekipman satmasını engelleyen ABD’nin, müttefiklerini Huawei’yi yerel 5G şebekelerinden yasaklamaya çağırdığı bildiriliyor.

Huawei Konusunda Çekinceler Almanya ve İngiltere ise Huawei’in 5G ağlarına ne ölçüde katılması gerektiğini düşünüyordu fakat her iki ülke de hala bir karar almamıştı. Öte yandan, Pazartesi günü Barcelona’daki Mobile World Congress’de (Dünya Mobil Kongresi) konuşan telekomünikasyon sektöründeki baş yöneticiler, Huawei’i 5G ağlarında kullanmayı yasaklamanın yanlış olabileceğini söylediler.

Etkinlikte konuşan Vodafone CEO’su Nick Read, Çinli firmanın yasaklanmasının oldukça yıkıcı olabileceğini ve bunun Avrupa’nın tedarik zincirindeki rekabete zarar verebileceğini belirtti. İngiliz telekomünikasyon şirketi EE’nin CEO’su Marc Allera da daha sonra verdiği bir demeçte, 5G ağlarından Huawei’i çıkarmanın inovasyonu engelleyebileceği konusunda uyardı. Bu arada Nokia CEO’su Rajeev Suri ise düzenleme engellerinin Avrupa’nın 5G teknolojisini sunma konusunda ABD ve Çin’in gerisinde kalmalarına yol açacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum