Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Hükümeti Ekonomi için Katı Karantina Kurallarını Gevşetme Hazırlığında

Küresel salgınla mücadele İngiltere en zor zamanları geride bıraktı. Başbakan Johnson'ın açıklamalarına göre ülke gelecek hafta ekonomik açılma yapmaya hazırlanıyor.
İngiliz Hükümeti Ekonomi için Katı Karantina Kurallarını Gevşetme Hazırlığında
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınının en çok yıktığı ülkelerden biri olan İngiltere, mücadelesine devam ediyor. Dünya genelinde hala devam eden salgın, hayatı ve ekonomiyi sarsıyor. Son verilere göre, İngiltere’de 171 binin üzerinde vaka kaydedilirken, can kaybı ise 27 bini aştı.

Koronavirüs salgını dünya ekonomisini benzeri görülmemiş bir resesyona sürüklüyor. Öyle ki duran iş aktiviteleri nedeniyle binlerce insan işsiz kaldı. Hükümetler ise ekonomiye destek olmak için türlü çabalar harcarken neredeyse ellerindeki tüm imkanları kullandı.

En güçlü ekonomilerde bile art arda daralma uyarıları yapılırken, İngiltere’de de durum iyiye işaret etmiyor. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre ülkede %7,2’lik daralma öngörülürken işsizliğin de %10,5’e çıkacağı öngörüldü.

Başbakan Boris Johnson, ülkesinde salgında en kötü günlerin aşıldığını duyurdu. Gelecek haftadan itibaren ekonomik açılmalar başlayacak.

Johnson, dün kameralar karşısına geçtiğinde umut veren açıklamalar kaydetti. CNBC’nin haberine göre, Johnson ülkenin virüsle mücadelede en zorlu zamanları geride bıraktığını duyurdu. Salgın kapsamındaki karantina uygulamaları ekonomiyi öyle bir yere getirmişti ki, açılma yapmak için daha fazla beklemek ciddi risk demekti.

Ülkede birtakım kısıtlamaların kalkacağını ve bazı işletmelerin yeniden faaliyetlerine döneceğini açıklayan Johnson, bu süreçte vatandaşların maske takmaya devam etmelerini istedi. Şu ifadeleri kaydetti;

Boris Johnsın Virüste Kötü Günler Geride KaldıJohson’ın açıklamalarına göre, İngiliz hükümeti ekonomiyi sarsan kısıtlamaları kademeli olarak yumuşatmaya hazırlanıyor.

Yakın zamanda detayları açıklanacak olan açılma planı zor durumda kalan vatandaşları yeniden işlerine kavuşturmaya yönelik olacak. Bununla birlikte zorunlu kapanmalarla birlikte iflas eşiğine gelen şirketler de durumu kurtarmaya yönelecek. Karar, 7 Mayıs’ta netleşecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu