Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Hanehalkının Serveti Kriz Sırasında 900 Milyar Sterlin Arttı

İngiltere’nin lider ekonomik düşünce kuruluşlarından Resolution Foundation tarafından bugün yayımlanan rapor Covid-19 krizinin hanehalkı serveti üzerindeki etkisini ortaya serdi.
İngiliz Hanehalkının Serveti Kriz Sırasında 900 Milyar Sterlin Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araştırma, Birleşik Krallık hanehalkı servetinin pandemi sırasında 900 milyar sterlin arttığını ve bunun çoğunun zenginlere gittiğini gösterdi. Rakam, İngiltere Merkez Bankası’nın kısıtlamalar sırasında tüketicilerin ne kadar para biriktirdiğiyle ilgili tahmininin oldukça üzerinde geldi.

Artan zenginlik ve gelir eşitsizliklerinin kanıtlarına katkıda bulunan Resolution Foundation araştırması aynı zamanda Covid krizinin en az 70 yıl içinde servetin
arttığı ilk durgunluk olduğunu sonucuna ulaştı.

Toplam hanehalkı servetinin kriz sırasındaki artışı, pandemi öncesi seviyelerden yaklaşık yüzde altı artışı temsil etti.
İngiltere Servet Artışı
Kaynak: Resolution Foundation

Varlık fiyatlarındaki değer artışı, toplam servetteki bu artışın başlıca itici gücü olurken toplam tasarruflardaki artışlar ve genel hanehalkı borcundaki düşüşler de yükselişi destekledi.

Bununla birlikte zenginlikteki artış, önemli dağılımsal sonuçların üzerini çizdi. Servet dağılımının ortasında yer alan aileler zenginliklerinin göreceli olarak en çok arttığını görürken tepedekiler en büyük mutlak kazançları elde etti.

Gelir dağılımının en altında bulunanların tasarrufların azaldığını görme olasılıkları daha yüksekken gelir dağılımında üst sıralarda yer alan ailelere göre borçlarını ödeme olasılıkları daha düşük gerçekleşti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ailelerin en zengin yüzde 10’u ile orta sınıf aile arasındaki servet farkı, pandemi sırasında 40 bin sterlin arttı ve şu anda tipik hane gelirinin 55 katına ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.