Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz FTSE 100 Nisan’ın Rekor Ekonomik Büyümesiyle Yükseliyor

İngiliz borsa endeksi, açıklanan rekor ekonomik büyüme rakamlarıyla alıcılı seyrediyor.
İngiliz FTSE 100 Nisan’ın Rekor Ekonomik Büyümesiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere gösterge endeksi, açıklanan gayri safi yurt içi hasıla büyüme verileriyle Mayıs’ta kaydettiği 7.164.18 puanlık Şubat 2020 sonrası zirveye yaklaştı.

Dün 7,069.64 puanda kapanış yapan FTSE 100 Endeksi, bugünkü işlemlere 7,088.18 puanla başladı. Açılışın ardından pozitif bölgede seyretmeye devam eden FTSE 100, 15 ayın zirvesine yaklaştı.

Yükseliş sürerken TSİ 10.45 sıralarında gün içi yüksek 7,126.82 oldu.
İngiliz FTSE 100 Nisan GSYİH Büyüme Artıda
Kaynak: MarketWatch

Aynı dakikalarda endeksin en güçlü yükselişleri arasında öne çıkanlar Fresnillo, Glencore, Bunzl tarafından kaydedildi. 5 günde yüzde 0,81 yükselen FTSE 100’ün yıl başından bu yana kazancı ise yüzde 10’un üzerine çıktı.

İngiliz borsasında yükseliş, bu sabah açıklanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme rakamlarıyla desteklendi.

Buna göre Nisan’da GSYİH önceki aya göre beklentileri hafif aşarak yüzde 2,3 büyüdü. Bu Temmuz 2020 sonrası en güçlü büyümeyi işaretledi. Aynı zamanda yıllık bazda yüzde 27,6’lık büyüme kaydedildi.

Nisan ayındaki büyüme kayıtlardaki en yüksek büyümeyi temsil ederken hem düşük baz etkileri hem de devam eden yeniden açılışları yansıttı. Nisan 2021’e kadar olan üç aylık dönemde de GSYİH beklentileri karşılayarak yüzde 1,5 büyüdü. Bu Ekim-Aralık 2020 sonrasındaki ilk büyüme anlamına geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu