Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Firmalar Brexit Nedeniyle 10 Milyar Dolarlık Yatırımı AB’ye Aktardılar

Yapılan yeni bir araştırma, İngiliz firmalarının Brexit nedeniyle kendi iç pazarlarından ziyade AB ülkelerine yatırım yapmayı tercih ettiklerini ortaya çıkardı. Detaylar aşağıda;
İngiliz Firmalar Brexit Nedeniyle 10 Milyar Dolarlık Yatırımı AB’ye Aktardılar

London School of Economics (Londra Ekonomi Okulu) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre İngiltere’nin AB’den çıkışıyla ilgili belirsizlik etrafında İngiliz firmalar Avrupa Birliği ülkelerine yatırımlarını 8.3 milyar sterlin (10.73 milyar dolar) seviyesinde artırdılar.

AB’den ayrılma oylamasının İngiltere şirketleri tarafından yapılan dış yatırımları nasıl etkilediğini araştıran Centre for Economic Performance’in çalışması, Brexit referandumunun İngiliz firmaların AB ülkelerine doğrudan yabancı yatırım projelerinde yüzde 12’lik artışa yol açtığını gösterdi. Raporda, bu yatırımların aslında yurt içinde gerçekleşeceği dolayısıyla da Birleşik Krallık için kaybedilen yatırımları temsil ettiği vurgulandı.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nden Birleşik Krallık’a yapılan yatırım ise oylamadan bu yana azalırken, yeni doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 11 oranında geriledi.

Avrupa Birliği’nden Birleşik Krallık’a Yapılan Yatırımlar Geriledi Çalışmanın yazarları, İngiltere’deki kayıpların anlaşmasız bir Brexit durumunda önemli ölçüde artacağını öngördü ve bu sonucun ekstra 3.5 milyar sterlin (4.52 milyar dolar) tutarında kayıp anlamına geleceğini bildirdi. Neticede İngiltere AB’den 29 Mart’ta ayrılmak için karar almış ve 50 günden az bir süre kalmasına rağmen hala bir anlaşmaya varılamamıştı.

Raporda İngiliz firmalarından AB dışındaki ülkelere doğrudan yabancı yatırımlarda önemli bir artış olmadığı bilgisinin de üzeri çizildi.

İngiliz Firmalarının AB'ye Yatırımları Arttı Ayriyeten İngiliz şirketlerin üretimi AB’ye kaydırdığı çünkü Brexit’in ticaret ve göç konusundaki engelleri artırmasının beklendiği keza bunun İngiltere’yi iş yapmak için daha az çekici bir yer yapacağı öne sürüldü. Raporun yazarlarından Dennis Novy, “Brexit’in ekonomik riski, Kanal’ın İngiltere tarafında daha büyük.

İngiliz firmalar AB’ye daha fazla yatırım yapmaya zorlanıyorlar ancak bunun tersi olmaz.” dedi. Confederation of British Industry’nin baş ekonomisti Rain Newton-Smith de geçen hafta yaptığı açıklamada anlaşmasız Brexit riskinin yatırımları azaltacağını ve büyümeyi olumsuz etkileyeceğini dile getirmişti.

Bununla birlikte; “anlaşmasız Brexit, dünya lideri hizmet şirketlerimiz için çoğu durumda sadece işleri ve yatırımları İngiltere’den AB’ye taşımakla engellenebilecek önemli meseleler yaratacaktır” demişti. Pazartesi günü erken saatlerde Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan rakamlar da İngiltere’nin ekonomik büyümesinin 2018’in son çeyreğinde 6 yılın en zayıf seviyesine düştüğünü göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum