Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Fintech Firmalarının Tek İsteği Brexit Belirsizliğinden Kurtulmak

Londra, dünyanın finansal teknoloji merkezi olarak adlandırılırken İngiliz fintech firmaları Brexit belirsizliğinden kurtulmak istedikleri yönünde açıklamalarda bulundu.
İngiliz Fintech Firmalarının Tek İsteği Brexit Belirsizliğinden Kurtulmak

Danışmanlık şirketi KPMG, Çin ve ABD’yi geride bırakan İngiltere’nin fintech piyasasına yılın ilk 6 ayında 16 milyar dolarlık yatırım yapıldığını açıkladı. Uluslararası denetim firması EY’ye göre de yalnızca Londra ülkenin tahmini 1600 fintech şirketinin yüzde 80’ine ev sahipliği yapıyordu.

Fakat tablonun iyimserliğine rağmen diğer İngiliz sektörleri gibi finans sektöründe de Brexit belirsizliğinin gölgesi vardı. Geçtiğimiz hafta varılan taslak anlaşma sonrasında gelen istifalar ve yaşanan tartışmalar da endişeleri biraz daha artırmış, ülkenin geleceğine ilişkin belirsizlik bir kez daha farklı yorumlara yol açmıştı.

Keza bu hafta Londra’da yapılan LendIt konferansında fintech şirketlerinin de Başbakan Theresa May için net bir mesajı vardı.

Fintech Londra Konferansında Theresa May'e ÇağrıÖrneğin; fintech girişimi Zopa’nın CEO’su Jaidev Janardana; “bir işletme olarak, büyük çıkıklardan ya da şoklardan kaçınmak için kesinlik sağlamak yararımıza olacaktır” sözleriyle Brexit konusunda kesinlik istediklerini gösterdi. Londra’nın en başarılı fintech girişimlerinden olan Zopa’nın 2005 yılında faaliyete geçtiğinden bu yana Birleşik Krallık müşterilerine yaklaşık 4 milyar sterlin değerinde kredi verdiği ve bu zamana kadar 130 milyon sterlinlik bir fon sağladığı belirtildi.

Zopa CEO’su çevik iş modelinin 2016’daki Brexit referandumunun borçlanma koşullarını sıkılaştırmasına yardım ettiğini vurguladı.

 Zopa’nın CEO’su Jaidev Janardana Brexit yorumu İlaveten CEO, şirketin son iki yıldır finansal şoklara karşı tampon için borç verme kriterlerini izleyip sıkılaştırarak hazırlandığını dile getirdi. “Gelecek yıl ya da daha fazla süre boyunca biraz inişli çıkışlı bir yolculuğumuz olacak ve biz yatırımcılarımızın bu sırada olumlu bir deneyime sahip olmalarını istiyoruz. Sadece kredilerini geri ödeyebilen müşterilere borç veriyoruz.” diyen CEO, ihtimallere karşı hazırlandıklarını aktardı.

İngiliz emlak geliştiricilerine kredi sağlayan başka bir eşler arası kredi şirketi Relendex’in ticari direktörü de Brexit’i çevreleyen belirsizliğin müşterileri yatırımdan uzaklaştırdığını belirtti.

Brexit Belirsizliği Fintechlere Endişe VeriyorDünyanın dört bir yanından CFO’ların görüşlerinin alındığı bir anket de Brexit söz konusu olduğunda belirsizliğin iş liderleri için kilit bir tema olmaya devam ettiğini gösterdi. Buna göre küresel CFO’ların yaklaşık 3’te 1’i Brexit konusunda ne olacağını bilmediklerini söylemiş, yüzde 16’sı da anlaşmasız bir senaryo öngörmüştü.

Nitekim bu anlaşmasız senaryo Birleşik Krallık’ın bloktan çıkması ve DTÖ ticaret kurallarına bağlı olması anlamına geliyordu. Relendex yöneticisi de çoğunluk gibi kimsenin sert bir Brexit istemediğini çünkü bunun yalnızca belirsizliği artıracağını dile getirdi. Bu arada Alman online kredi kuruluşu Auxmoney’nin CEO’su Raffael Johnen de yatırımcıların parayı ABD’den Almanya gibi güvenli limanlara kaydırdığı yönünde görüş bildirdi. Ve; “daha önce hiç bu kadar fazla girişimiz olmadı” ifadeleriyle dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum