Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Hükümetinden Brexit Teklifi: Mallar için Serbest Ticaret Bölgesi

Brexit sürecinde yeni adımlar belirlendi ve teklif hazırlandı. Ticaret ve gümrük adına hazırlanan teklifin detayları haberimizde;
İngiliz Hükümetinden Brexit Teklifi: Mallar için Serbest Ticaret Bölgesi

Brexit ile ilgili en büyük endişe ticaret alanında yaşanıyor. Birçok firmanın Brexit nedeniyle zorluklar yaşayacağı tahmin edilirken, İngiliz hükümetinin Brexit konulu özel bakanlar kurulu toplantısından yeni bir teklif çıktı. Avrupa Birliği’ne “Mallar için Serbest Ticaret Bölgesi” teklif edilmesine karar verildi. Buckinghamshire’da bulunan Başbakanlık özel konutu Chequers’da toplanan kurul, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada önemli değişiklikler üzerinde kabinenin görüş birliğine vardığı belirtilerek, hazırlıkların hızlanacağı kaydedildi.

Chequers Görüşmelerinden Önemli Açıklamalar

İngiltere’nin 29 Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliği’nden resmen ayrılacağı ve takiben geçiş döneminin de 2020 yılında biteceği hatırlatıldı. Açıklamada, “İngiltere ve AB yeni bir ilişki içine girecek. Bunun her iki tarafında da yararına olması, refahlarını ve güvenliklerini güçlendirmesi gerekir,” ifadelerine yer verildi. Aynı zamanda İngiltere’nin Brexit sonrasında AB ile ekonomik ve güvenlik ortaklığını sürdürme kararını muhafaza ettiğine de dikkat çekildi.

Serbest ticaret bölgesi ile AB üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır ve ticaret problemi çözülecek.

İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda Arasındaki Sorun Çözülecek

Tarım ürünleri dahil olmak üzere bütün mallar için ortak kurallar içinde hareket edilecek; ancak İngiliz Parlamentosu yeni kuralları denetleme ve ihtiyaç duyması halinde İngiltere iç hukukuna dahil etmeme yoluna gidebilecek. Aynı zamanda İngiltere, hizmet sektöründe kendi çıkarlarını korumaya yönelik bir esnekliği elinde bulunduracak.

Anlaşmalardan birisi olan İngiltere ile AB arasında “Kolaylaştırılmış Gümrük Anlaşması” ise aşamalı bir şekilde hayata geçirilecek.

Kolaylaştırılmış Gümrük Anlaşması

Bu anlaşmada taraflar arasında “ortak bir gümrük alanındaymış gibi” gümrük denetimleri kaldırılacak. İngiltere, hedefi kendisi olan mallara kendi gümrük vergilerini ve ticaret politikasını, hedefi AB olan mallara ise AB’nin gümrük vergileri ile ticaret politikasını uygulayacak. Taraflar hazırlıklarını tamamladıkça bu anlaşma hayata geçirilecek. Aynı zamanda düzenleme ile İngiltere’nin AB dışındaki ülkeler ile ticari ilişkilerinde kendi gümrük politikasını uygulaması da öngörülüyor.

2016 yılının Haziran ayında yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı alan İngiltere, 29 Mart 2017 Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. 26 Haziran 2018 tarihinde ise İngiliz Parlamentosu’nun Başkanı John Bercow, tasarının kraliyet onayını alarak yasalaştığını duyurmuştu. 2017 Haziran ayında başlayan müzakereler hala devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum