Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiliz Basını Yazdı: Borsa İstanbul’a Yabancı Yatırımcı Akını

Borsa İstanbul’da arka arkaya kırılan rekorlar yabancı basında ses getirdi. Financial Times yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’a akın ettiğini yazdı. İşte detaylar;
İngiliz Basını Yazdı: Borsa İstanbul’a Yabancı Yatırımcı Akını
HABER GİRİŞ

Türkiye’de ekonomi yönetiminde yer alan isimlerin attığı adımlar yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’a olan bakış açısını değiştirdi. Yabancı basında yılın ilk yarısında beklentileri karşılayamayan Borsa İstanbul için manşetler değişti. Financial Times, yabancıların Borsa İstanbul’a akın ettiğini belirtiyor.

Haziran ayında gelen yabancı yatırımcıların sayısına dikkat çekilen haberde, Türk borsasının yabancılar için cazip hale gelmeye başladığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizi düşürme ısrarından vazgeçmesi ve ekonomi yönetimindeki isimlerden Ortodoks politikalara dönüş mesajlarının verilmesi, Borsa İstanbul için beklentileri artırdı.

İngiliz Basını Yazdı: Borsa İstanbul’a Yabancı Yatırımcı AkınıKaynak: Financial Times

Financial Times, yeni ekonomi programına vurgu yaptı ve seçimden sonra yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da yaklaşık 1 milyar dolarlık hisse senedi aldığını belirtti. Bu satın almanın Kasım 2021’den bu yana en güçlü net giriş olduğu aktarıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) paylaştığı Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre yabancı yatırımcılar 16 Haziran haftasında 313,4 milyon dolarlık, 23 Haziran haftasında 398,8 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar Borsa İstanbul’da yukarı yönlü hareketin devam edeceğini ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın