Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Bankalar Huawei ile İlgili Yasadışı Ödemeler için Kullanılmış Olabilir

The Wall Street Journal, para aklama skandallarıyla gündeme gelen HSBC ile Standard Chartered’in Huawei ile ilgili yasadışı ödemeler için kullanılmış olabileceğini bildirdi. Detaylar aşağıda;
İngiliz Bankalar Huawei ile İlgili Yasadışı Ödemeler için Kullanılmış Olabilir

The Wall Street Journal, Pazar günü yaptığı haberde İngiliz bankalar HSBC ile Standard Chartered’ın Çinli teknoloji şirketi Huawei tarafından İran’dan yasadışı ödemeleri almak için kullanılan kurumlar arasında yer aldığını iddia etti.

Konuyla ilgili yakın kaynaklardan alınan bilgilere dayanan habere göre Huawei, şirket ile İran arasındaki ödemelere kanal açmak için Skycom isimli küçük bir teknoloji şirketini kullanmıştı. Öte yandan her iki banka da Birleşik Krallık merkezliydi ve her ikisi de geçmişte kara para aklama ihlalleri için küresel düzenleyicilerin incelemesinden geçmişlerdi.

Standard Chartered iddialarla ilgili yorum yapmaktan kaçınsa da bankanın Huawei ile ilgili bir soruşturma hedefi olmadığını belirtti.

HSBC de Standard Chartered gibi The Wall Street Journal’ın haberiyle ilgili sessizliğini korumayı tercih etti. Ancak bugün HSBC’nin üst düzey yetkililerinden Stuart Levey konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “ABD Adalet Bakanlığı HSBC’nin bu davada soruşturma altında olmadığını doğruladı.” İlgili haberde Huawei’nin 2012’den bu yana devlet destekli siber casusluk, fikri mülkiyet hırsızlığı, yaptırım ihlalleri gibi geniş bir dizi konuyla ilgili olarak inceleme altında olduğu bilgisi de hatırlatıldı.

Cuma günü açıklanan dava dosyasına göre de Huawei yetkilileri, şirketin ihlallerine ilişkin soruşturma yapıldığını 2017’nin başından beri biliyordu.

Ve bu nedenle ABD’ye ya da ABD üzerinden yapılacak seyahatlerden kaçınmak için seyahat modellerini değiştiriyorlardı. Huawei CFO’su Meng Wangzou’nun avukatı ise bu suçlamalara karşı çıkmış ve seyahat değişikliklerinden ticaret savaşlarını sorumlu tutmuştu.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında kilit isimlerden biri haline gelen Meng’in kefalet davasının bugün de devam edeceği biliniyordu. Hatta Huawei CFO’sunun kefaletle serbest bırakma talebinde sağlık sorunlarının gerekçe gösterildiği de öğrenilmişti. Bu arada Çin yetkilileri Kanada mahkemelerinin Çinli bir vatandaşın yasal ve meşru haklarını ciddi bir şekilde ihlal ettikleri görüşünü savunuyorlardı.

Ayrıca Çin Dışişleri Bakanı, Çin’in ABD eylemlerine bağlı olarak daha fazla karşılık vereceğini iletmişti. Ne var ki Trump yönetim yetkilileri, davanın ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerindeki etkisini önemsememişti. Beyaz Saray Ekonomi danışmanı Larry Kudlow da ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de Huawei’nin Çin ile devam eden ticaret görüşmelerinden ayrı olduğunu vurgulamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum