Yatırım yapmaya başla!

ING Kara Para Aklama Davasında 900 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti!

Hollanda merkezli bankacılık şirketi, kara para aklama davasında 900 milyon dolara tekabül eden 775 milyon euro cezayı ödemeyi kabul etti. Detaylar şöyle;
ING Kara Para Aklama Davasında 900 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti!

Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık şirketi, kara para aklama davasında 775 milyon euro (900 milyon dolar) cezayı ödemeyi kabul etti. Şirketten yapılan açıklamada; Hollanda’daki DPPS (Kamu Savcılığı Servisi)ile anlaşmaya varıldığı, anlaşma kapsamında bankanın 675 milyon euroyu ceza ve 100 milyon euroyu da elde edilen haksız kazançlar için ödeyeceği bildirildi. Davacılar ING’yi ülkenin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla ilgili kanunlarını yapısal olarak ve yıllarca ihlal etmekten dolayı suçlamıştı.

Hollandalı savcılar, bugünkü açıklamalarında ING ile kara para aklama davasında 775 milyon euro ceza için anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Hollandalı Savcılar ING Para Aklama SuçlamasıSöz konusu açıklamada, savcıların ING’yi 2010 ile 2016 yılları arasında kara para aklamada kullanılan müşteri hesaplarını durdurmayarak, ülkenin kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesi kuralını yıllarca ve yapısal olarak ihlal ettiği bilgilerine yer verdi.

Ayrıca ING’nin zaman zaman hesapların gerçek sahiplerini tanımlamak ve onlar üzerindeki olağandışı işlemleri fark etmeyerek denetleme görevlerinde başarısız olduğu kaydedildi.

ING de suçlamaları kabul ederek finansal suçları önlemek adına yetersiz kalmaları ve bazı müşterilerin bu eksiklikleri kötüye kullanmalarından dolayı üzgün olduğunu belirtti.

ING Suçlamaları ve Cezayı Ödemeyi Kabul EttiHollandalı savcılar ayrıca, sonuçların Hollanda Merkez Bankası ile paylaşıldığı bir iç soruşturma gerçekleştirdiklerini de bildirdi. Takip dosyasında da; “sonuç şu ki müşteriler ING banka hesaplarını suç aktiviteleri için yıllarca hiç rahatsız edilmeden kullanmışlardır” ifadeleri kullanıldı.

“ING, bu banka hesaplarından geçen para akışlarının muhtemelen suçtan elde edildiğini görmüş olmalıydı” denilen dosyada, Hollandalı şirket başarısızlıklarından dolayı derinden pişmanlık duyduğunu aktardı.

İlaveten; gerekli standartları karşılayamamanın kabul edilemez olduğu ve ING’nin tüm sorumluluğu üstlendiği dile getirildi.

ING 775  Milyon Euro Ceza ÖdeyecekTüm bunların yanı sıra Hollandalı şirket, CEO Ralph Hamers’ın başkanlık ettiği yönetim kurulunun 2018 için herhangi bir bonus ödemesi almamayı kabul ettiğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde ticaret savaşının bankanın müşterilerini de etkilediği yönünde açıklamalarda bulunan CEO Ralph Hamers konuya ilişkin; “bankanın para aklamak için kullanılmasını engellemek ING için en önemli önceliktir” dedi.

Ve Hollanda’da müşteri memnuniyeti ile ilgilenen ekibin büyüklüğünün 450 tam zamanlı pozisyona ulaştığını vurgulayarak daha fazla önlemin alınmaya devam ettiğini aktardı. 775 milyon euroluk cezanın ardından ING’nin Amsterdam’da işlem gören hisseleri % 2.9 oranında düşüş gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum