Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ING Group/Houte: “AMB Para Politikası için Elinden Geleni Yaptı”

ING Group Başekonomisti Houte'dan Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) dün aldığı karara ilişkin bazı değerlendirmeler geldi.
ING Group/Houte: “AMB Para Politikası için Elinden Geleni Yaptı”
HABER GİRİŞ

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) dün mevduat faizinde yaptığı 10 baz puanlık indirimi değerlendirdi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Houte, AMB’nin kullanabileceği tüm imkanlardan faydalanarak izleyeceği para politikasına dair yapabileceklerinin sınırına ulaştığını iddia etti.

Bankanın elinden gelen her şeyi yaptığını düşünen ekonomistler, politikadaki değişikliğin önemli bir değişiklik yaratmayacağını söylerken, hiçbir şey yapmamanın da bazı risklere neden olabileceğini belirttiler.

Houte’a göre AMB faiz kararına ilişkin çok büyük beklentilerin oluşmasına neden oldu ve bu kapsamda bakıldığında zaten kapsamlı bir paket açıklamak durumundaydı.

AMB Kapsamlı Bir Paket Açıklamak DurumundaydıKonuşması sırasında AMB’nin mevduat faizinde yaptığı indirimin yanı sıra varlık alım programları başlatmasına işaret eden Houte, aylık 20 milyar dolarlık varlık alım programının daha önce uygulananlardan farklı olduğunu ve bunun son alım olmayacağını söyledi.

AMB’nin söz konusu bu programlarının hedeflenen enflasyon rakamına ulaşana kadar devam edeceğini söyleyen Houte, bu sürecin kısa olmayacağını öngörüyor. Kademeli faiz uygulaması sistemine değinen ekonomist, bankaların yaşadığı problemlerin giderilmesi için önlemler alınması gerektiğini düşünüyor.

Kademeli faiz uygulaması ile birlikte bankaların likidite fazlalarının önemli bir kısmı için faiz cezası uygulanmayacağını bildirdi. Uzun Vadeli Refinansman İşlemlerinin (TLTRO) sürelerindeki uzamayı anımsattı.

GCM Yatırım Banner
Houte: “AMB faizlerini uzun bir süre düşük seviyede tutacak.”

AMB Faizlerini Düşük TutacakAvrupa ekonomisinde AMB’nin etkilerinin azaldığını savunan Houte, olumsuz etkilerin şu durumda daha önemli bir hale geldiğini savundu. Houte’a göre bu durum AMB Başkanı Draghi’nin ekonomiyi büyütmek için daha güçlü bir politika ortaya koymasını gerektiren güçlü nedenlerden biri.

AMB’nin para politikasında yapabileceklerinin sınırına ulaştığını öne süren Houte açıklamalarını burada sonlandırdı. Berenberg ekonomisti Florian Hense de AMB’nin politikasını ele aldığı açıklamasında bankanın uzun bir süre para politikasında genişlemeci bir tutum izleyeceğini öngördü.

Hense, AMB’nin dün aldığı kararın çok büyük bir etki göstermeyeceğini düşünüyor. Bunun yanında daha fazla genişlemeye gidilmesinin işletme ve hane halkına sınırlı bir etki yaratabileceğini savunuyor.

Hense’e göre AMB’nin para politikasını daha da genişletmesi ekonomide görülen aşağı yönlü riskleri sınırlandırmaya yardımcı olabilir.

Florian HenseAMB politikalarının ticaret savaşı, Brexit, Çin’deki yavaşlama gibi önemli olayların yarattığı piyasa türbülansının önüne geçebileceğini söyleyen Hense, fonlama maliyetlerindeki düşüşün ılımlı bir mali genişleme finansmanı için ülkelere kolaylık sağlayabileceğini bildirdi.

Bankanın daha fazla parasal genişleme politikası izlemesinin olumsuz etkilere neden olabileceğini düşünen Hense, tıpkı Houte gibi hiçbir şey yapılmamasının ciddi bir ekonomik yavaşlama ortamında bazı risklerin oluşmasına neden olabileceğini dile getirdi.

Dün banka kararının ardından basın toplantısı düzenleyen Draghi, AMB’nin uzun bir süre teşvik edici duruşa ihtiyaç duyacağını söylemişti. Bölgede aşağı yönlü risklerin bir süre daha devam edeceğini açıklayan Draghi, Avrupa ekonomisinin resesyon tehlikesiyle karşı karşıya olmadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.