Yatırım yapmaya başla!

2018 Infiniti QX80 Monograph Konsept: Büyük SUV Duruşuna Yeni Bir Tanım!

Infiniti'nin Amerika için sunduğu dev SUV'u QX80 Serisi, en yeni haliyle 2018 yılında geliyor. Özelliklerine baktığımızda sadece QX80'de olacak donanımlar olduğunu göreceksiniz. İşte detaylar...
2018 Infiniti QX80 Monograph Konsept: Büyük SUV Duruşuna Yeni Bir Tanım!

Inifiniti QX80‘nin ilk doğuş hikayesi, 2004 yılında Land Cruiser ve Mercedes GL‘lere karşı atak olarak çıkartılan QX56 ile başlamıştı. 2010 yılında kapsamlı bir revizyonun ardından Japon firma etkileyici QX80 Serilerini dünyaya duyurmuştu. Tarihin lüks anlayışına göre şekillenen bu dev SUV, 2014 yılındaki makyajdan sonra şimdi de etkileyici kasa yapısı ile karşımıza çıkıyor. Yapısal olarak geleceği yansıtan grafiklere sahip olan QX80, hacimsel genişlemelerede maruz kalmış.

Yenilenen bu SUV modeli ile de Infiniti‘nin sonraki modellerin nasıl olacağı konusunda sinyaller verilmiş. Başlı başına kendi tarzında ilerleyen Infiniti, yenilenen Q60 S modeliyle de bunu bizlere göstermişti. QX80’de benimsenen sportifliğin yanı sıra, karoserde toplanan ağır duruş yapısı etkileyici duruyor. Tabi böyle bir kasa yapısının nasıl tepki alacağıda şüpheli! Bize göre farklı çizgiler kullanılsa da uçuk tarzların uygulanmış olması belli bir kesim insanı etkilemeyebilir. Şimdi, Infiniti QX80’in Monograph’a bir göz atalım!

QX80’nin dış karoserinden de ele alınan sistemin büyüklüğü belli oluyor. Geniş SUV anlayışı bu araçla farklı bir yapıya doğru gidiyor.

Range Rover Vogue’un sahip olduğu ön duruşun, QX80’de biraz daha fazla olduğunu söylemek istiyoruz. Her ne kadar tarz bu olsa da yinede fazla büyük!

Far yapısının dar tutulup, kare mercekler etrafına Led sistemi yapıldığı göze çarpıyor.

Infiniti QX80’nin ızgarası neredeyse ön kısmı komple kaplamış. Ayrıca ızgarasına petek deseni verilmiş.

Tamponu yapısına orantılı olarak geniş ve hava ekipmanlarının büyük tutulduğu dikkat çekiyor.

Özellikle ön çamurluklardan arka kısma doğru, İngiliz çizgilerinin hakim olduğunu görüyoruz.

QX80’nin profil kısmında da parçalar geniş tutulmuş. Dik formda olan yan camların, ön camla bile bütünlüğü çok iyi sağlanmış. Böylelikle A stünlar dış taraftan görülmüyor.

QX80’ne düşünülen lastik boyutu 22″ belirlenmiş. Konsept bir çizim de olsa lastik büyüklüğü bu boyutlarda olmak zorunda.

Yan kısımdaki güzel bir detay ise çamurluk ve kapı arasına yapılan krom şeritlerdir. QX80’nin zengin tarafı ufak bir parçayla vurgulanmış.

Profilinin en sıra dışı tarafı, dikiz aynalarının bulunmayışı. Eğer bir değişiklik olmazsa dikiz aynaları kamera sistemine dahil edileceği söylendi.

Üretim aşamaları ve seçilen özellikler Amerika’ya yönelik yapılmış. Zaten Infiniti markasının doğuş amacıda buydu.

Arka kısımda QX80’nin daha kendine özgü Japon stiline geçişini görüyoruz. Ön kısımdan uzanarak devam eden çamurluk ve kemerler etkileyici!

Yüksek yapılı arka kısımda da dar formlu farlar tercih edilmiş. İçerisindeki Led aydınlatma şekilleri ön far ile takım halinde yapılmış. Bagaj kısmına uygulanan krom çıtalar stop farlar arasında köprü vazifesi görmüş.

Yeni QX80’ni iç mekan yapısı oldukça doygun bir havaya sahip. Bazı öğeler daha eski modellerin yansıması şeklinde olmuş. Özellikle orta konsola verilen şekillerden bunu anlayabiliriz.

Parçalarda kullanılan derinin kalitesi bakınca da anlaşılabiliyor. Ahşap detaylar ile iç mekanda ağır bir hava oluşturmuş.


Bilgi ekranı, Apple CarPlay ve gelişmiş internet seçenekleri ile tekrar ele alınmış.

QX80’nin motor kısmına geldiğimizde yine Amerika’ya yönelik üniteler çıkıyor. Benzinli 5.6L V8’in kullanıldığı bu lüks SUV 405 hp güç üretebilecek. 560 nm tork sağlayan QX80’in aktarımları ise 7 ileri şanzıman ile yapılacak.

Motor bölümündeki asıl plan bu değil. Tahmini olarak 2020 yılında QX80’nin gövde yapısına uyumlu, benzine ek olarak hibrid bir motor düşünülüyor. Toyota’dan önce davranabilirlerse mega SUV dalında gözde olabilirler.

2018 yılında tanıtımı yapıldıktan sonra yollarda görebileceğimiz Yeni Infiniti QX80‘nin tartışmasız olarak kalite seviyesinin yükseldiğini söyleyebiliriz. İç mekanın şimdiden daha farklı olacağını altını çizerek söylemek istiyoruz. Diğer taraftan Infiniti’nin teknolojik yatırımlarının hangi seviyede olduğu bu dev SUV’dan da anlaşılıyor. Bazı özellikler standartmış gibi gelse de dikiz aynası yerine kullanıcak kamera sistemi farklı olmuş.

Yeni QX80’nin duruş yapısını daha çok İngiliz ve Japon araçlardan alarak, güzel bir harmanlamaya tabi tutulduğunu görüyoruz. Amerika pazarı için oldukça önem arz eden Infiniti markası, ilk olma şansını iyi kullanıyor. Başka açıdan baktığımızda savaşması gereken geriye sadece Lexus kalıyor! Ancak, o savaşın hiç bir zaman sonu yok! İncelemiş olduğunuz Japon kanı taşıyan Amerikan QX80 hakkında sizin yorumlarınız neler olurdu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum