Yatırım yapmaya başla!

İNDER YKB Nazmi Durbakayım Ekim’de Düşüş Gösteren Konut Satışlarını Değerlendirdi

Ekim ayı konut satışlarını değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu ve özel bankaların uyguladığı düşük faizli konut kredilerinin en çok ikinci el satışlarına yaradığını söyledi.
İNDER YKB Nazmi Durbakayım Ekim’de Düşüş Gösteren Konut Satışlarını Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu sabah Ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde geçen ay 142.810 konut satışı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla tüm satışlarda %2,5 azalma olurken, ipotekli satışlarda %525,1, ikinci el satışlarında %29,2 oranında artış oldu.

İlk defa satılan konutlarda ise %32,5 oranında düşüş gözlendi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, TÜİK rakamlarını değerlendirerek, bankaların uyguladığı düşük faizli kredi kampanyalarının sektöre etkilerini yorumladı.

Nazmi Durbakayım, konut kredisinde uygulanan düşük faizlerin satışlara etkisini gösterdiğini söyledi.

Nazmi DurbakayımSektörün yavaş yavaş eski canlılığını yakalamaya başladığını söyleyen Durbakayım, bunda en büyük payın bankaların uyguladığı düşük faizler olduğunu belirtti. Öncelikle kamu bankaları olmak üzere ardından bazı özel bankaların katılımıyla konut kredisinde uygulanan faiz oranları %1’in altına çekildi.

Durbakayım bu gelişmenin etkisi ile konut satışlarının Ekim ayında 150 bin seviyesine yaklaştığını söyleyerek, özellikle ipotekli satışlarda ise %525 artış olduğuna dikkat çekti. Öte yandan ipotekli satışların toplam satışlar içindeki payının halen az olduğunu dile getirdi. Söz konusu kredi kampanyasının en çok ikinci el konut satışlarında toparlanma sağladığını açıkladı.

2013 – 2018 yılları arasında toplam ilk el konut satışlarında %44-45 oranında konut kredisi kullanıldığını, bu yıl ise bu oranın %34,93’e gerilediğini söyledi. Diğer taraftan ikinci elde kullanılan konut kredisi oranının %65’e çıktığını ve bunun bankaların yaptığı faiz değişikliğinden kaynaklandığını sözlerine ekledi.

2019 yılında yabancılara toplamda 44 bin konut satışı yapılması bekleniyor.

Yabancı Konut Satışı HedefEkim ayında ülke genelinde yabancılara toplamda 4272 konut satıldı. Bu, yıllık bazda %31,9’a düşüşe denk gelirken, en çok satışın yapıldığı il İstanbul oldu. Söz konusu dönemde Irak vatandaşlarına 597 konut satılırken, onun hemen ardından 536 ile İranlılar yer aldı.

Nazmi Durbakayım yabancıya yapılan konut satışlarının bu yıl büyük oranda artış göstereceğini ve seneyi 44.000 satış rekor düzeyde tamamlamayı beklediklerini söyledi.

İkinci el satışlarında sağlanan kredi esnekliğinin birinci el satışlarda biraz daha katı olduğuna dikkat çeken Durbakayım, söz konusu faiz indirimlerinin sektöre tam olarak yansıyabilmesi için kredi talebinde bulunan insanların da geri çevrilmemesi gerektiğini söyledi. Bu hususta özel bankaların bozulan kredibilitelerini gözden geçirmeleri ve aylık 150 bin konut satışının aşılması gerektiğini söyleyerek sözlerini noktalandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum