Yatırım yapmaya başla!

İncir Cipsi Fikri ile Başarılı Bir Girişime İmza Atan Anne-Kız!

Elindeki imkanları yaratıcı fikirlerle harmanlayarak ortaya başarılı sonuçlar çıkartan bir girişimci daha! İşte Aydın’da yaşayan incir cipsi üreticisi Semra Ünal’ın hikayesi…
İncir Cipsi Fikri ile Başarılı Bir Girişime İmza Atan Anne-Kız!

Bugün kendi işini yapmak isteyen ne kadar çok kişi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu düşüncenin pek çoğu için bir hayalin ötesine geçemediğinin de farkındayız. Ne iş yapacağını bilememek, cesaretsizlik, sermaye sorunu ve benzeri nedenler yüzünden sayısız insan “girişimci” niteliğini kazanamıyor. Öte yandan; elindeki imkanları akıllıca değerlendirip patron olmanın keyfini yaşayanlar da var. İşte o başarılı girişimcilerden bir tanesi:

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde yaşayan Semra Ünal, ürettiği incir cipsi ürünlerini satarak başarılı bir girişim örneği sergiliyor.

Semra Ünal, ürettiği incir cipsi ürünlerini satarak başarılı bir girişim örneği sergiliyor.

Ve hikayesi, kendi işini yapmak isteyen herkese cesaret veriyor. Çünkü o tıpkı böğürtlen dikerek para kazanan kadın girişimci gibi elindeki imkanları yaratıcı fikirlerle birleştirmeyi başarmış.

Kaldı ki 41 yaşındaki kadın, şu anda para kazandığı işe öyle isteyerek falan da başlamamış.

41 yaşındaki kadın tarıma severek başlamamış

Çiftçi bir eşi olan Ünal, mecburi olarak toprağa el atmak durumundaymış. Yıllar içerisinde işine iyice alışan 3 çocuk annesi kadın, sattıkları taze incirlerden geriye kalanları değerlendirmek için ne yapacağını düşünürken incir cipsi fikrini bulmuş.

Arta kalanların ziyan olmaması için incirleri ince ince doğrayıp kuruttuklarını anlatan Ünal, daha sonra “neden bu şekilde satmayalım” diyerek kollarını sıvamış.

Arta kalanların ziyan olmaması için incirleri ince ince doğrayıp kurutmaya başlamış.

Ürettikleri incir cipsi beğenilince işi büyütmeye karar veren Semra Ünal, üniversite öğrencisi kızının da yardımıyla “Cennetten Gelen Tatlar” isimli bir proje hazırlamış.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projesi’ne başvurarak 30 bin lira hibe desteği almış.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projesi’ne başvurarak 30 bin lira hibe desteği almış.

Anne-kızın başarılı girişimi, mahalledeki 5 kadına da istihdam olanağı sağlamış. İnternetteki alışveriş siteleri sayesinde geçen yıl kilosu 25 liradan 400 kilo incir cipsi satan Ünal ailesi, rakamlardan oldukça memnun.

Ürettikleri incir cipsinin hem küçükler hem de büyükler tarafından beğenildiğini söyleyen Semra Ünal, talebin de yüksek olduğunu belirtiyor.

Semra Ünal, talebin de yüksek olduğunu belirtiyor.

Bir kez alanın yeniden sipariş verdiğini anlatan kadın girişimci, bir tek ülke içine değil ülke dışına da satış yapmayı hedeflediğini ifade ediyor.

İhracat hedefi olan Ünal, gelecek için büyük planlar yaptığını ve bunun için kızının mezuniyetini beklediğini dile getirerek, “kadınların istedikleri takdirde başaramayacakları bir iş olmadığını” söylüyor. Ve biz de onun başarılarının devamını dileyerek, hikayesinin kendi işini kurmak isteyen herkese ilham vermesini bekliyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum