Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnce’nin Adaylıktan Çekilmesinin Ardından Oy Pusulası Değişmeyecek

Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilen İnce’nin kararı sonrası oy pusulasında herhangi bir değişiklik yapılmayacak.
İnce’nin Adaylıktan Çekilmesinin Ardından Oy Pusulası Değişmeyecek
HABER GİRİŞ

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bugün saat 14.00’te kameraların karşısına geçerek Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. Bu kararın ardından oy pusulasının yeniden basılıp basılmayacağı merak edilmeye başlandı.

Ancak Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 12. Maddesinde yer alan hükümde, “Birinci oylamada, kesin aday listesinin Resmi Gazete’de yayımından itibaren, oy verme günü saat 17.00’ye kadar listede meydana gelecek eksilmeler, değişikliği gerektirmez.” ifadesi yer alıyor

Bu nedenle oy pusulasında herhangi bir değişiklik yapılmadan, seçmenlerin önüne şu anki haliyle konulacak.

Adaylıktan çekilmesine rağmen 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde İnce’ye verilecek oylar geçerli sayılarak döküm cetvellerine işlenecek.

Ek olarak adaylıktan çekilmesini Yüksek Seçim Kuruluna bildirmesinin gerekli olmadığı ve çekilme kararının hukuki sonucunun olmadığı bilgisi edinildi.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İnce’nin adaylıktan çekilmesine ilişkin, “Doğrusu üzüldüm, keşke bu yarış sonuna kadar böyle devam etseydi.” şeklinde yorum yaptı.

Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Eski kırgınlıkları, dargınlıkları bir kenara bırakalım artık. Sayın İnce’yi Türkiye’nin sofrasına bekliyoruz. Buyursun lütfen gelsin.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu bu davetini, unutulmaz sanatçılarımızdan Barış Manço’nun “Halil İbrahim Sofrası” şarkısını paylaşarak yaptı.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın