Yatırım yapmaya başla!

İMSAD Raporuna Göre İnşaat Sektöründe Mali Sıkışıklık Devam Ediyor

Türkiye İMSAD aylık raporuna göre, inşaat sektöründeki talep ve satışlardaki düşüş nakit sıkışıklığı yaratırken, geçen yılın ikinci yarısından itibaren başlayan mali sorunların bu yılın tamamında süreceği öngörüldü.
İMSAD Raporuna Göre İnşaat Sektöründe Mali Sıkışıklık Devam Ediyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Şubat 2019 Sektör Raporu’nu yayımladı. Buna göre geçen yılın ikinci yarısından itibaren başlayan mali sıkışıklık, bu yılın ilk iki ayında da aynı şekilde sürdü. Sektörün çatı kuruluşu olarak nitelendirilen raporda, üretimdeki gerilemede geçen yılın ikinci yarısında baş gösteren daralmanın etkili olduğu bildirildi. Geçtiğimiz yıl inşaat malzemesi sanayi üretiminin ortalama olarak, bir önceki yıla kıyasla %2 küçüldüğü ifade edildi.

İMSAD aylık raporunda ülke ekonomisinin büyüme hızındaki yavaşlamanın, inşaat sektörüne yansımaları değerlendirildi.

2015 ve 2016 yıllarındaki zayıf büyümenin artından sanayi üretiminin 2017 yılında %6,4 oranında büyüdüğü ancak 2018’de %2 küçüldüğü belirtildi. Bu gerilemede iç piyasa talebindeki düşüşün doğrudan payı olduğu ifade edildi. Geçtiğimiz yıl 23 alt sektörün sadece 8 tanesinde üretim aşamasında artış olduğu, en yüksek üretim artışının %35,1 oranıyla kireç ve alçıda gerçekleştiği bildirildi.

Üretim artışı olan 8 sektör arasında bunun dışında; seramik kaplama malzemeleri, işlenmiş taşlar, merkezi ısıtma radyatörleri, iklimlendirme donanımları, kilit ve menteşeler, çimento ve beton ürünleri yer aldı.

2018 yılında alınan toplam yapı ruhsatları 143,8 milyon metrekareye geriledi.

Bir önceki yılın rakamları ile karşılaştırıldığında %49 gerileme ile yapı ruhsatı alınan alanın 281,7 milyon metrekareden 143,8 milyon metrekareye düştüğü tespit edildi. Konutlar için alınan yapı ruhsatları metrekare bazında %56,1 oranında gerileyerek 97,6 milyon metrekareye, konut dışı binalarda %22,2 düşerek 46,2 milyon metrekareye geriledi.

Sayı olarak bakıldığında 2017 yılında 1,37 milyon daire olan konutlar için alınan yapı ruhsatları, 2018’de 640 bin daireye geriledi. Söz konusu daralmanın finans olanaklarındaki daralma, maliyet fiyatlarındaki artış ve müteahhitlik sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle yaşandığı bildirildi. Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde 2018 yılında belediyeler tarafından ruhsat verilen yapıların yüzölçümünün %48,9 azaldığını bildirdi.

İnşaat ve konut sektörünün yeniden dengelenme sürecine girdiği fakat bunun küçülme ile sağlanacağı ifade edildi.

Söz konusu küçülmenin inşaat malzemeleri sanayisini olumsuz etkileyeceği tahmin edilirken, raporda alınan yeni siparişlerin de 2010 yılından bu yana en düşük seviyeye geldiği aktarıldı. 2019 Şubat ayında alınan yeni iş siparişlerinde 5,6 puan gerileme olduğu ve dalgalı seyrin yılın ilk ayında da devam ettiği bildirildi.

2018 yılında konut satışlarında gerileme olduğu, Aralık ayında verilen teşviklerle %2,9 oranında artış yaşandığı, fakat 2019 ilk iki ayında %24,8 gerilediği söylendi. Teşviklerin devam etmesine rağmen konut satışlarında kayda değer oranda gerileme olduğu vurgulanan raporda, özellikle de Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat gibi bankaların konut faizi oranlarını düşürmelerine rağmen, satışlarda gerileme olmasına dikkat çekildi.

2019 yılının Ocak ayında ipotekli konut satışları 2018 yılının aynı ayına göre %77,2 geriledi.

2017 yılının ilk ayında 35 bin 993 adet olan ipotekli konut satışları, 2018’in aynı döneminde 28 bin 678 adede, 2019’da ise 6 bin 537 adede indi. İpotekli konut satışlarındaki düşüşün 2019 yılının tamamında sürmesinin beklendiği dile getirilirken, inşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklığın da yıl boyunca süreceği öngörüldü. Talepte ve satışlarda düşüş olmasının nakit sıkışıklığı yarattığı, bunun yanında banka kredi borçlarının geri ödenmesinde yüksek döviz kurları ve faizlerin de sektörü zor duruma düşürdüğü aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum