Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İMSAD: İnşaatta Tehlike Çanları Çalıyor Yavaşlama Erken Başladı

İMSAD’ın Ağustos ayına ilişkin sektör raporunda, inşaat sektöründeki küçülme tekrar gündeme geldi. Yeni alınan işlerde erken bir yavaşlama riski görüldü.
İMSAD: İnşaatta Tehlike Çanları Çalıyor Yavaşlama Erken Başladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), aylık sektör raporunu paylaştı.
Raporda, yüksek mevsimselliğe rağmen yeni alınan işlerde başlayan gerilemenin yaşandığı, bu sebeple sonbahardan itibaren erken bir yavaşlama olasılığının kendini gösterdiği paylaşıldı.

İMSAD’ın açıklamasına göre inşaat sektöründe mevsimsellik ile artış eğilimine giren mevcut işler seviyesinde beş ay aralıksız süren büyüme hareketi, Ağustos’ta bir önceki aya göre 1,7 puanlık kayıpla son buldu.

Haziran ve Temmuz aylarında sınırlı artış gösteren yeni iş siparişleri, Ağustos ayında bir önceki aya göre 0,1 puan düştü. Yüksek mevsimselliğe rağmen alınan siparişlerdeki gerilemenin erken başladığı söylendi.

Erken başlayan gerileme, yeni inşaat başlangıçları için olumsuz işaret olarak tanım buldu. Yılın geri kalanında alınacak yeni iş siparişleri için inşaat işlerinde sonbahardan itibaren erken bir yavaşlama olasılığının arttığı aktarıldı.

Sektörde Art Arda 4 Çeyrekte Küçülme Yaşandı

İMSAD’ın verilerinde, sektör ile ekonomik büyüme arasındaki farkın arttığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomide yüzde 7,6 büyüme görülürken inşaat sektöründe küçülme yüzde 10’u buldu. Söz konusu dönemde inşaat sektörü yüzde 10,9 daraldı.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,2 olan daralma, yüzde 7,7 olarak kayda geçti. Böylece inşaat sektöründe geçen yılın üçüncü çeyreğinde başlayan küçülmenin son dört çeyrekte devamı geldi.

Raporda, son 2 yıldır inşaat ve konut sektörüne verilen desteklere rağmen kalıcı bir büyüme sürecinin oluşmadığının altı çizildi.

Yapı İzinleri Arttı, Ruhsatlar Düştü

Ağustos raporuna göre yılın ikinci çeyreğinde alınan yapı ruhsatlarında gerileme devam etti. Alınan yapı ruhsatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8’lik kayıpla 29,33 milyon metrekareye indi.

Alınan yapı ruhsatlarında daire sayısı ise yüzde 15,3 azalarak 133 bin 424 adet oldu. Konut ruhsatlarında kayda değer oranda düşüş yaşandı.

Alınan yapı izinleri ise yüzde 20,1 arttı. Bu artışla birlikte iki çeyrek üst üste daralan yapı izinleri yeniden yükselişe geçti. Böylece ikinci çeyrekte 29,19 milyon metrekareye çıktı. İMSAD’ın raporunda yapılan açıklama şöyle:

“Alınan yapı izinleri daire sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 artışla 148 bin 207 olarak gerçekleşti. Biten işlere bağlı olarak arzlar yükselirken yeni konut arzında ikinci çeyrekte hareketlenme yaşandı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın