Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMO 2020 Düzenlemesiyle Petrol Piyasası Tarihindeki En Büyük Değişiklik Geliyor!

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün 2020’de yürürlüğe girecek yeni emisyon standartlarıyla, petrol piyasası tarihindeki en büyük değişikliğe 6 aydan az zaman kaldı.
IMO 2020 Düzenlemesiyle Petrol Piyasası Tarihindeki En Büyük Değişiklik Geliyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya okyanuslarına yelken açan on binlerce gemi, her gün 3 milyon varilden fazla çamur benzeri yüksek sülfürlü yakıt yakıyor. Ancak gelecek yıldan itibaren, denizcilik endüstrisi kükürt emisyonlarını önemli ölçüde azaltması gereken kurallara uymak zorunda kalacak.

Enerji danışmanlığı Facts Global Energy analisti Steve Sawyer da konuyla ilgili verdiği demeçte; “bu petrol piyasası tarihindeki en büyük değişiklik” dedi.

Sawyer, bunun ham petrol üreticilerini, tüccarları, gemi sahiplerini, rafinerileri, sermaye yatırımcılarını, sigorta şirketlerini, lojistik işletmelerini, bankaları etkileyeceğini söyledi.

Enerji Analisti Steve Sawyer Petrol Piyasası Tarihindeki En Büyük Değişiklik“Peki, geriye kim kaldı? Bunun etkilemeyebileceği birini bulmaya zorlanıyorum, İşte bu nedenle büyük bir geçiş” ifadeleriyle dikkat çekti. Denizcilik yakıtları konusundaki yeni kuralların yürürlüğe girmesinden altı aydan kısa bir süre önce yaklaşan değişikliklerin geniş kapsamlı sonuçlarına göz atan CNBC de çarpıcı noktaları ortaya serdi. Öncelikle Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün, gemilerin ürettiği kirliliği önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan yeni emisyon standartlarını 1 Ocak 2020’de yürürlüğe sokacağı hatırlatıldı.

Daha temiz enerji piyasalarına yönelik geniş bir baskı altında Uluslararası Denizcilik Örgütü, şu andaki %3.5 seviyesine kıyasla %0.5’ten yüksek kükürt içeriği olan yakıtları kullanan gemileri yasaklamaya hazırlanıyor.

Uluslararası Denizcilik Örgütü 2020 Yüksek Kükürt Yakıt En yaygın kullanılan deniz yakıtının ise %2.7 civarında bir kükürt içeriğine sahip olduğu düşünülüyor. Yeni düzenlemeler Birleşmiş Milletler’in bir alt komitesinden 10 yıldan uzun süre önce gelen tavsiyenin sonucu ve Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından 2016 yılında kabul edildi. ABD dahil olmak üzere 170’ten fazla ülke, yakıt değişikliğine imza attı. 2020’den itibaren yeni yasaları ihlal edilen gemiler el koyulma riski ile karşılaşacakken, iş birliği yapan ülkelerdeki limanların polislerinin gemileri kontrol etmesi bekleniyor.

Ardmore Shipping’in CEO’su Anthony Gurnee de konuya ilişkin, bunun çok büyük bir değişim olduğunu vurgulayarak açıklama yaptı.

Gemicilik Şirketleri 2020 IMO Düzenleme Çok Büyük Değişiklik Rafine edilmiş petrol ürünlerini taşıyan bir tanker filosuna sahip olan İrlanda merkezli ve ABD’de listelenen Ardmore Shipping’in CEO’su; temel olarak farklı bir yakıt türüne gittiklerini söyleyerek bunun gemicilikten ziyade rafine endüstrisi üzerinde daha büyük bir etkisi olduğunu savundu. Zaten yaklaşan önlemlerin, Uluslararası Denizcilik Örgütü uyumlu ürünlere talebi artırırken yüksek kükürtlü yakıtlarda üretim fazlası yaratması bekleniyor.

Bu da rafine endüstrisi üzerindeki yeni kurallara uyumlu yakıtları daha çok üretme baskısını artıracak. Enerji analistlerine göre bu özellikle önemli çünkü Suudi Arabistan gibi Orta Doğu üreticileri, yüksek kükürtlü içeriğe sahip olan ham maddelere aşırı güvenmeleri nedeniyle ortadan kaybolabilirler.

Öte yandan önerilen kural değişikliği, dünyadaki nakliye gemileri için risklerin yüksek olduğu bir zamana denk geliyor. Geçen yılın sonlarında UBS analistleri, yeşil gemicilik pazarının önümüzdeki beş yıl içinde en az 250 milyar dolar olabileceğini tahmin etmişlerdi. Uluslararası Denizcilik Örgütü de bu arada yeni önlemlerin tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını ve 1 Ocak 2020’de kararlı olduğunu söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu