Yatırım yapmaya başla!

Imgur Siber Saldırıya Uğradığını 3 Yıl Sonra Fark Etti!

Siber saldırıya uğrayanlar kervanına ünlü fotoğraf paylaşım sitesi Imgur da katıldı. Ancak yapılan açıklama; kullanıcıların bilgilerinin şimdi değil yıllar önce çalındığını gösteriyor;
Imgur Siber Saldırıya Uğradığını 3 Yıl Sonra Fark Etti!

Popüler fotoğraf paylaşım sitesi Imgur, yaptığı açıklamayla herkesi şaşırttı. Çünkü şirket, 2014 yılında bir siber saldırıya uğradığını ancak bunun farkına daha yeni vardıklarını belirtti.Yani geçtiğimiz günlerde 57 milyon kullanıcısının bilgilerini çaldırdığını söyleyen Uber’den farklı olarak, Imgur olayı gizli falan tutmadı.

Zira 1.5 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığını 23 Kasım’a kadar Imgur da bilmiyordu. İşte siber saldırıların vardığı boyut hakkında önemli fikirler veren olay ve şirket tarafından yapılan açıklamalar…

Imgur, 2014 yılında yapılan ancak daha yeni farkına varılan siber saldırıyı Twitter hesabından duyurdu.

Olayın hala araştırıldığını belirten şirketin açıklamasına göre, hackerlar 2014 yılında 1.7 milyon Imgur kullanıcısının bilgilerini ele geçirmiş. Bilgilerini derken kullanıcıların yalnızca email adreslerinin ve şifrelerinin çalındığını belirtelim. Nitekim Imgur’da kullanıcıdan gerçek isimler, adresler ya da telefon numaraları istenmiyor.

Milyonlarca kullanıcısı olan sitenin dediğine göre 2014’teki saldırıda hackerlar, küçük bir azınlığın bilgilerine erişim sağlayabilmiş.

Imgur 2014'te 1.5 Milyon Kullanıcısının Bilgilerini ÇaldırmışYani Imgur’un aylık 150 milyon civarında kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde, şirketin neden böyle bir açıklama yaptığı ve azınlık dediği anlaşılıyor. Üzerinden epey süre geçtikten sonra hackleme olayının farkına varan Imgur, siber saldırıyla ilgili gereken önlemleri hemen almış. (Zahmet olmuş ama neyse…)

Siber saldırının nedeni hususunda da o yıllarda kullanılan SHA-256 şifreleme algoritmasındaki bir güvenlik açığı öne sürülmüş.

Imgur Siber Saldırının Farkına 3 Yıl Sonra VarmışKullanıcıların korkması için bir neden kalmadığını çünkü şifreleme algoritmasının uzun zaman önce güncellediğini belirten yetkililer, siber saldırının Have I Been Pwned isimli site sayesinde fark edildiği aktardılar.

İlaveten Imgur, çalındığını tespit ettiği kullanıcıların hesaplarını sıfırlayarak, kullanıcıları maille bilgilendirdi. Neticede; benzer haberler duydukça yığınla siteye verdiğimiz bilgilerimizin güvende olduğunu düşünmek imkansız hale geliyor diye düşünüyorum. Ne diyorsunuz, teknoloji bazen sizi de korkutmuyor mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum