Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMFC’nin Ortak Bildirisi Rusya’nın Engellemesi ile Karşılaştı

Uluslararası Para ve Finans Komitesi'ne (IMFC) başkanlık eden İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, savaşın durması çağrısında bulundu.
IMFC’nin Ortak Bildirisi Rusya’nın Engellemesi ile Karşılaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında, İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva 46’ncı IMFC Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Calvino, Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayından bu yana sürek savaşın ekonomik büyümeyi yavaşlatan en önemli unsur olduğunu söyledi. Covid-19’un yarattığı zorluklar ve savaşın yeni riskler oluşturduğunu belirten Calvino, küresel enerji, gıda ve emtia piyasalarında yaşanan durumların, ekonomik büyümeyi yavaşlattığını ve enflasyonu tırmandırdığını ifade etti.

Rusya’ya Savaşı Durdurma Çağrısı

Rusya’ya yönelik savaşı durdurma çağrısı yaptıklarını vurgulayan Calvino, en önemli politika aracının ekonomi olduğunu kaydetti. Calvino, toplantıdan uzlaşma çıkması için gayret gösterdiklerini belirtti ancak Rusya’nın engellemesi nedeniyle ortak bir bildiri yayımlayamadıklarını söyledi.

Bildiri yerine toplantıya dair bir başkanlık açıklaması yaptıklarını vurgulayan Calvino, küresel ekonomik toparlanmadaki yavaşlamaya dikkat çekti ve buna neden olarak belirsizlik ortamını gösterdi.

2020’den bu yana süren salgın ve Ukrayna’daki savaşın olumsuz etkilerine dikkat çekilen açıklamada, enflasyonun tarihi zirvelere ulaştığı, gıda ve enerji güvenliğine dair risklerin arttığı belirtildi. Tedarik zinciri ve ticaret üzerindeki aksamaların devam ettiği, sermaye akışı ile döviz kurlarındaki dalgalanmaların arttığına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

IMFC açıklamasında, küresel ekonomideki ayrışma risklerine dikkat çekildi ve fiyatlardaki artışın herkesi etkilediği belirtildi. Tüm bu zorlukların üstesinden gelinmesi için acil çok taraflı eylem planına ihtiyaç olduğu aktarıldı.

Enflasyon başta ABD ve Euro bölgesi olmak üzere dünyanın büyük bölümünde başlıca tehdit olarak kendisini gösteriyor. Ülkelerin merkez bankaları fiyatları baskılamak için faiz silahını kullanmaktan çekinmiyor. Bu gelişmeler ise resesyon endişelerini beraberinde getiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.