Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF’nin Yardımını İstemeyen Filipinler’in Ekonomisi ve Rezervleri Güçlü

Ülkenin merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas’ın Başkanı Benjamin Diokno, Covid-19 krizi ortasında IMF’nin acil kredisine ihtiyaç duymadıklarının üzerini çizdi.
IMF’nin Yardımını İstemeyen Filipinler’in Ekonomisi ve Rezervleri Güçlü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında görülen toplam vaka 5 milyona, ölüm sayısı ise 330 bine doğru ilerlerken pek çok ülke pandeminin zorluklarını ele almak için uluslararası organizasyonlardan yardım istiyor.

Örneğin IMF Mayıs başında yaptığı açıklamada 100’den fazla ülkeden gelen eşi görülmemiş sayıda acil finansman çağrısına yanıt verdiğini duyurmuştu. Ancak pandemi konusunda Uluslararası Para Fonu’ndan borç almak istemeyen ülkelerin olduğu da görülüyor ve Filipinler onlardan bir tanesi.

Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) Başkanı Benjamin Diokno, yaptığı açıklamada bu durumu net bir şekilde anlatmakla kalmayıp ülkenin para biriminin ve ekonomisinin gücüne atıfta bulundu.

IMF’nin yakın zamanda üye ülkelerine sağladığı acil nakit aracına yönelik duruşunu belli eden BSP Başkanı, Filipinler’in COVID-19’un tehditlerine karşı savaşmak için hala yeterli kaynak ve rezervlere sahip olduğunu vurguladı.

Filipinler Merkez Bankası’nın IMF üyeleri için yeni bir borçlanma aracı olarak tanımladığı kısa vadeli likidite hattından (SLL) yararlanmaya gerek duymadığını söyledi. Geçen yılın Mart ayında Filipinler Devlet Başkanı Duterte tarafından atanan Merkez Bankası Başkanı Diokno şu ifadeleri kullandı:

Diokno DIŞ Fazla Filipin Pezosu istikrar

Diokno Filipin bezosu hakkındaki yorumlarının yanında merkez bankası rezervlerine de değindi.

Buna göre 2020 Mart sonu itibarıyla merkez bankasında tutulan Filipinlerin dolar rezervleri 89 milyar dolardı. BSP Başkanı, ülkenin brüt uluslararası rezervlerinin güçlü olmaya devam ettiğini ve bu yıl 93 milyar dolara ulaşacağının tahmin edildiğini de ekledi.

Filipinler Dolar Rezervleri
Kaynak: BSP

Ülkenin yönetilebilir bir borç-GSYİH oranına sahip olduğunu belirterek; “GSYİH’nin yüzdesi olarak, 2019 sonu itibarıyla borcun yüzde 40’ın altında olduğu tahmin ediliyor” dedi. Haberde Filipinler’in 2010’da arka arkaya dış fazla verdikten sonra IMF’nin alacaklı üyesi olduğu bilgisi verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu