Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

IMF: Virüsün Darbesinden En Güçlü Toparlanacak Ülkeler ABD ve Çin

Yeni ekonomik beklentilerini yayımlayan IMF, dünyanın süper iki gücü ABD ve Çin'in virüsün ekonomik darbesinden en güçlü şekilde kurtulacağını tahmin etti.
IMF: Virüsün Darbesinden En Güçlü Toparlanacak Ülkeler ABD ve Çin

IMF, yayımladığı son Dünya Ekonomik Görünüm raporunda ABD ve Çin’in Avrupa ve farklı yükselen pazarları geride bırakarak pandemi yoluyla ekonomilerine yön vermede açık farkla en kârlı ülkeler olacaklarını tahmin etti.

Uluslararası Para Fonu, 2022’ye kadar ABD ve Çin’deki iyileşmelerin, pandemiden önce tahmin edilenden yüzde 1,5 daha küçük olmayacak şekilde ekonomilerini terk edeceğini öne sürdü.

Başka üst ekonomiler pandemi öncesine dönüş için %2,5’e ihtiyaç duyacakken Çin dışındaki yükselen ekonomilerin 2022’de daha önceki tahminlerden yüzde 8 daha küçük olacakları belirtildi.
IMF Ocak 2021 Dünya Ekonomik Görünüm
Kaynak: IMF

Ancak dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD’de beklenen başarının nedenleri birbirinden çok farklı olarak gösterildi.

Çin, Covid-19’un gelişmesini agresif bir şekilde engellemek için IMF’nin etkili sınırlama önlemleri olarak adlandırdığı şeyi verimli bir şekilde gerçekleştirirken ABD, virüsü sınırlamada zorlandı. Fakat yetkilileri mali teşvik için neredeyse diğer tüm uluslardan daha fazla harcama yaptı.

IMF, 2020’de yüzde 2,3 büyüyen Çin’in 20212de yüzde 8,1 büyüme kaydedeceğini ve bunu 2022’de yüzde 5,6 artışın izleyeceğini öngördü.
Çin 2020 GSYİH
KAYNAK: SCMP

Ekim raporunda IMF Çin’in 2021 ve 2022 büyümesini sırasıyla eksi 0,1 ve eksi 0,2 puanla revize etti. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin ise 2020’de yüzde 3,4 küçüldükten sonra 2021 ve 2022’de sırasıyla yüzde 5,1 ve yüzde 2,5 büyüyeceğini tahmin etti.

Ekim raporunda IMF ABD’nin 2021 ve 2022 büyümesini sırasıyla artı 2 puan ve eksi 0,4 puanla revize etti. IMF’nin yeni tahminleri, dünya çapındaki finansal beklentileri üç geniş parçaya böldü. Çin ve ABD, Covid-19 felaketi nedeniyle kaybedilen neredeyse tüm zemini geri alacaktı.

Daha derin bir finansal darbe ve daha yavaş geri kazanımlara sahip bir orta grupta ise farklı üst ülkeler ülkelerin olduğu görüldü. IMF, Çin dışındaki yükselen ekonomilerin en ağır darbeyi aldığını ve felaketin en uzun süreli yaralanmasını koruyabileceğini bildirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum