Yatırım yapmaya başla!

IMF’den Uyarı: “Brexit’in Faturası İngiltere Ekonomisine Yansıyacak”

Uluslararası Para Fonu (IMF), tüm olası Brexit senaryolarının faturasının İngiltere ekonomisine yansıyacağı yönünde uyarıda bulundu. Detaylar aşağıda;
IMF’den Uyarı: “Brexit’in Faturası İngiltere Ekonomisine Yansıyacak”

Uluslararası Para Fonu, bugün yaptığı açıklamada tüm olası Brexit senaryolarının faturasının İngiltere ekonomisine yansıyacağı yönünde uyarıda bulundu. Söz konusu açıklama dünya gündeminde geniş yer bulurken IMF ayrıca İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni hiçbir ticari anlaşma olmaksızın terk etmesinin çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini bildirdi.

IMF’nin uyarısının, Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği müzakerelerindeki gerginlik devam ederken ve kilit meselelerde hala çözüme varılamamışken gelmesi dikkat çekti. IMF’nin dünya ekonomisiyle ilgili yayınladığı son raporda; “olası tüm Brexit senaryoları şu anda hüküm sürdüğü tek sorunsuz pazardan ayrılacak olan İngiltere ekonomisine zarar verecekken, yeni tarifeler ve tarife dışı engellerin başlangıcını azaltacak bir anlaşma, İngiltere ve AB’deki büyümeyi ve gelirleri en iyi şekilde koruyacaktır” dendi.

IMF’nin uyarısının, İngiltere ile AB arasındaki gerilim sürerken ve İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınırın geleceği konusunda hala belirsizlik varken gelmesi dikkat çekti.

IMF İngiltere Uyarısı

Öte yandan, İngiliz parlamentosundaki Brexit taraftarları, Theresa May’in İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkisini ortaya koyan ve daha yumuşak bir çıkış süreciyle sonuçlanacak olan Chequers planına karşı ayaklanmışlardı. Ayrıca çıkış konusunda ikiye bölünmüş parlamentonun nihai Brexit anlaşmasını onaylaması, bunun yanında AB’nin 27 üye ülkesinin de onay vermesi gerekiyordu.

Anlaşmazlıklar ve siyasi istikrarsızlığın arka planında, son haftalarda çok daha muhtemel görünmeye başlayan “anlaşmasız Brexit” olasılığı da giderek artıyordu.

IMF İngiltere Uyarısı Brexit Sonuçları Birleşik Krallık Ekonomisi

Keza Başbakan Theresa May, bugün BBC’ye verdiği röportajda Avrupa Birliği ile yapacağı Brexit anlaşmasının alternatifinin, ancak anlaşmasız bir çıkış olacağını söyledi. 29 Mart 2019 tarihi giderek yaklaşırken Başbakan May, Chequers planına alternatif olarak yalnızca anlaşmasız Brexit’in yapılabileceğini bildirdi.

Müzakerelerdeki engelleri yorumlayan IMF de Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği’nin gelecekteki ilişkisi çerçevesinde temel soruların yanıtlanması gerektiğini vurguladı.

Theresa May Anlaşmasız Brexit Tek Alternatifimiz Raporda ayrıca “Dünya Ticaret Örgütü koşullarında Birleşik Krallık’a önemli derecede AB ülkelerine ise daha küçük ölçekte zarar verecek anlaşmasız bir Brexit’ten kaçınmak için bu meselelerin çözülmesi kritiktir” ifadelerine yer verildi.

İlave olarak IMF, yapılacak yeni ticaret anlaşmalarının Birleşik Krallık ekonomisinin Brexit dolayısıyla alacağı bazı zararları hafifletebileceğini ancak İngiltere’nin AB’den ayrılmasının dezavantajlarını karşılamada yeterli olmayacağını dile getirdi. Bunların yanında; “Birleşik Krallık, beşeri, fiziki ve bilişim kaynaklarını güçlendirmek zorunda kalacak ve AB’dekilerin yerini alacak yerli ajanslar kuracak” ifadeleri kullanıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum