Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Ukrayna Savaşı Dünya Ekonomisi için En Olumsuz Faktör

IMF Başkanı Georgieva, Ukrayna’da Şubat ayından bu yana yaşanan savaşın, gelecek yıl da ekonomiyi etkileyeceğini söyledi.
IMF: Ukrayna Savaşı Dünya Ekonomisi için En Olumsuz Faktör
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Çarşamba günü verdiği bir demeçte küresel ekonomiye dair beklentilerini paylaştı. Ukrayna’da yaşanan savaşın bu yıl dünya ekonomisi için en olumsuz durum olduğunu belirten Georgieva, gelecek yıl da aynı etkiyi göstereceğini söyledi.

G20 Zirvesi’nin oturum aralarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan IMF Başkanı, yaşanan olumsuzlukların büyüme beklentilerine zarar verdiğini dile getirdi.

G-20’nin ele aldığı konuların küresel enflasyon, gıda ve enerji güvenliği, artan yaşam maliyetleri olduğunu belirterek bunlara odaklanmanın cesaret verici olduğunu söyledi.

Dünya Ekonomisi daha Kötüye Gidecek

IMF Ekonomisti Tryggvi Gudmundsson da geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada ekonomik görünüme dair karamsar ifade kullanmıştı.

Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın etkileri nedeniyle çok fazla aşağı yönlü risk olduğunu belirten ekonomist, yüksek enflasyonun kalıcı olacağı endişesiyle dünya ekonomisine dair beklentilerini revize etti.

GCM Yatırım Banner

Şu anda çok fazla zorluk olduğunu ve ileride çok daha fazlasının yaşanacağını dile getirdi.

Birçok ülkenin enflasyonu düşürmek ve borç kırılganlıklarını gidermek için parasal sıkılaştırmaya çok fazla ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.

Bu arada 10. IMF İstatistik Forumu, “Maddi Olmayan Sermayenin Somut Faydalarının Ölçülmesi” başlığıyla başladı.

Forumda yatırım politikasını, vergilendirme politikasını ve makroekonomik analizi daha iyi desteklemek için maddi olmayan sermayenin nasıl yönetileceğinin ele alınacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.