Yatırım yapmaya başla!

IMF Artan Riskler Nedeniyle Türkiye’nin Büyüme Tahminlerini Düşürdü

Uluslararası Para Fonu Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim sayısını yayımladı. Raporda ülkelerin büyümelerini etkileyen risklere yer verilirken, Türkiye tahminleri aşağı yönlü revize edildi.
IMF Artan Riskler Nedeniyle Türkiye’nin Büyüme Tahminlerini Düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Fon 2018 yılı için büyüme tahminini %4,2’den %3,5’e, 2019 tahminin %4’ten %0,4’e indirdi. Dünya Ekonomik Görünüm Raporu‘nun Ekim 2018 sayısında, İstikrarlı Büyümeyi Sınayan Zorluklar başlığıyla yayımlanan raporda, küresel büyümeye yönelik riskler ele alınırken, aynı zamanda büyüme tahminleri de düşürüldü.

Türkiye’nin büyüme tahminlerinin düşürülmesinin en önemli nedenleri arasında; zayıf TL, yüksek borçlanma maliyetleri ve belirsizliğin tüketiciler üzerindeki etkileri gösterildi.

Türkiye ekonomisinin jeopolitik riskler ve sermaye akışlarındaki ani hareketlere yüksek kırılganlık göstermeye devam ettiği bildirilirken, atılacak olan adımların ve hayata geçirilecek yapısal reformların; işsizliği ve dezenflasyondan kaynaklanan üretim maliyetlerini düşürmek, dış akışın kompozisyonunu iyileştirmek ve direnci artırmak için işgücü piyasası esnekliği üzerine odaklanması gerektiği bildirildi. Bu sebepler doğrultusunda 2018 büyüme beklentisi %4,2’den %3,5’e, 2019 beklentisi %4’ten %0,4’e indirildi.

Türkiye ekonomisinde yaklaşmakta olan aşağı yönlü hareketin, gelişen ekonomilerin büyüme tahminlerini düşürmede en önemli neden olduğu ifade edildi.

Son dönemde yaşanan sıkıntılara gönderme yapılarak, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu zorlukların para, maliye, yarı maliye ve finans sektörü politikalarından oluşan geniş bir politika paketini gerektireceği söylendi. Bunların haricinde sıkılaşan finansal koşulların, jeopolitik gerilimlerin ve artan petrol ithalat faturasının da büyüme tahminlerinin düşürülmesinde payı olduğu ifade edildi.

Maliye tarafında yapılması gerekenlere ilişkin, milyarlarca dolar tutarında altyapı projelerinde kamu – özel kesim ortaklıklarında daha temkinli bir tutum takınması ve ihtiyaç duyulduğunda, özel sektör borçlarının geri ödenmesinde devlet garantilerinin kademeli olarak azaltılması, açık piyasa bozulmalarındaki durumlara karşı sınırlanması gerektiği bildirildi.

Yayınlanan raporda Türkiye ekonomisine ilişkin işsizlik, enflasyon ve cari açık beklentilerine de yer verildi.

Tüketici fiyat endeksinin bu yıl sonunda %15, 2019 yılı sonunda %16,7 düzeyine çıkması beklenirken, işsizliğin bu yıl sonunda %11, gelecek yıl ise %12,3 oranında olacağı öngörüldü. Cari açığın gayrisafi yurt içi hasılaya oranının 2018 sonunda %5,7’2 yükseleceği, 2019 sonunda %1,4’e düşeceği öngörüldü. Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, küresel büyümeye ilişkin beklentilere de yer verildi. Buna göre global anlamda büyümenin, yüksek riskler ve diğer beklentiler doğrultusunda, %3,9’dan %3,7’ye çekildiği bildirildi.

ABD’de enflasyonun ani şekilde artmasını finansal piyasalar için risk oluşturduğu söylendi.

ABD’nin bu yılki büyüme tahmini %2,9’da bırakılırken, Çin ile süren ticaret savaşlarının etkisiyle 2019 tahmini %2,7’den %2,5’e indirildi. Almanya‘nın 2018 ve 2019’da %1,9 büyümesi tahmin edilirken, Fransa için 2018 beklentisi %1,6’ya, 2019 beklentisi %1,6’ya çekildi. Son günlerde bütçe tartışmalarıyla gündeme gelen İtalya‘nın büyüme beklentileri bu yıl %1,2, önümüzdeki yıl %1,0 olarak sabit tutuldu.

Aynı şekilde İngiltere‘nin de tahminleri değiştirilmedi. İngiltere’nin 2018 sonunda %1,4, 2019 sonunda %1,5 büyüyeceği öngörüldü. Japonya‘nın bu yıl sonu için büyüme beklentisi 0,1 puan artırılarak %1,1’e çıkarılırken, 2019 için %0,9 olan beklenti değiştirilmedi. Tüm bu revizasyonların etkisiyle, gelişmiş ülkelerde yönelik 2019 büyüme beklentisinin %2,2’den %2,1’e indirildiği bildiridi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum