Yatırım yapmaya başla!

IMF MENA Bölgesi için 2020’de %5,7 Daralma Öngördü

Uluslararası Para Fonu, MENA ekonomilerinin 2020'de %5,7 daralacağını öngördü. Nisan ayında bölgenin yıl için %3,3 küçüleceğini tahmin etmişti.
IMF MENA Bölgesi için 2020’de %5,7 Daralma Öngördü

Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin 2020 ekonomik büyümesine yönelik tahminlerini %-5,7’ye düşürdü.

Bu, kurumun Nisan ayında %-3,3 olan tahmininden 2,4 puanlık bir düşüşü temsil etti. Pazartesi günü yayınlanan son bölgesel ekonomik görünümünde IMF, 2020’de bölgenin gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin yüzde 3,4’e gerilemesinin beklendiğini belirtti.

Değiştirilen tahmin, Nisan ayında %4,2 olan büyüme tahmininde 0,8 puanlık düşüşü temsil etti.

Haziran ayı sonunda IMF, Dünya Ekonomik Görünümü’nün yeni güncellemesini yayınlamış ve bu raporda, küresel GSYİH’de % 4,9’luk bir düşüş beklediğini açıklamıştı.
IMF Haziran Raporu
Kaynak: IMF

COVID-19 pandemisinin 2020 yılının ilk yarısında ekonomik faaliyetler üzerinde beklenenden daha olumsuz etkileri olduğunu belirten kurum, ekonomik toparlanmanın daha önce tahmin edilenden daha kademeli olacağını öngörmüştü. MENA bölgesine gelince fon enflasyonun 2020 boyunca yüzde 8’in üzerine, 2021’de bölgesel enflasyonun tekrar %9,1’e yükseleceğini tahmin etti.

Washington merkezli fon, MENA’daki cari işlemler dengesinin 2020 ve 2021’de %-5,8 ve %-4,8 seviyesinde olacağını bildirdi. “MENA bölgesindeki toplam mali denge, 2019’daki %-3,6’ya kıyasla, sırasıyla 2020 ve 2021’de %-10,8 ve %-8,9’a ulaşacak” dedi.

IMF, Orta Doğu ve Orta Asya Bölümü (MCD) ülkelerinin küresel koronavirüs pandemisine, hayat kurtaran hızlı ve katı önlemlerle tepki verdiklerini ancak politikaların iç ekonomik aktivite üzerinde etkili olduğunu belirtti.

“MCD bölgesindeki pek çok ülkenin geçtiğimiz haftalarda yeniden açılmaya başlaması ve son zamanlarda faaliyetteki artışla, artan enfeksiyon sayıları risk oluşturabilir. Petrol fiyatlarındaki keskin düşüş, petrol ihracatçıları arasındaki üretim kesintileri ve ticaret ve turizmdeki aksamalarla birlikte daha fazla dalgalanma yarattı. Sonuç olarak, bölgedeki büyüme 2020’de %-4,7 olarak, Nisan 2020’ye göre yüzde 2 puan daha düşük olarak tahmin ediliyor.”

MENA ekonomileri içi yapılan aşağı yönlü revizyonda IMF, alışılmadık derecede yüksek belirsizlik seviyesine atıfta bulundu. IMF’nin Orta Doğu ve Orta Asya bölümünün direktörü Jihad Azour, MENA’nın koronavirüs salgını ve bunalımlı petrol fiyatları ile “ikiz şoklar” yaşadığını söyledi.

Ayrıca Covid-19 kilitlenmelerinden kaynaklanan havale işlemlerindeki çöküşün, MENA bölgesindeki kırılgan ve çatışmalardan etkilenen devletlerde önemli bir etki yarattığını çünkü bunun GSYİH’nin yüzde 14’ünü oluşturduğunu dile getirdi.

IMF, bu değişikliklerin çoğunlukla Orta Doğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan (MENAP) bölgesi tarafından yönlendirildiğini de ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum