Yatırım yapmaya başla!

IMF Başkanı Lagarde: Kripto Para Birimleri Sistemi Açıkça Sallıyor

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimleri ve dijital varlıkların sistemi salladığını söyledi. Detaylar aşağıda;
IMF Başkanı Lagarde: Kripto Para Birimleri Sistemi Açıkça Sallıyor

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, dijital para birimleri gibi finansal teknolojilerin bankacılık sistemini salladığını ve istikrarı korumak için izlenmeleri gerektiğini söyledi. Çarşamba günü CNBC’ye konuşan Lagarde, ticari bankaların değişen iş modellerine dikkat çekerek kripto para birimlerinin finansal sektör üzerinde net bir etkisi olduğunu dile getirdi.

“Bunu kripto, varlıklar, para birimleri ya da her ne isimle adlandırırsanız adlandırın, engelleyicilerin ve dağıtık hesap defterini kullanan her şeyin sistemi salladığını düşünüyorum.” diyen Lagarde, bu tür finansal sektör değişikliklerine yönetmelikle eşlik edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Düşüncesini de şöyle anlattı: “Sistemi bu kadar sarsacak inovasyon istemiyoruz ki ihtiyaç duyulan istikrarı kaybetmeyelim.”

IMF Başkanı Lagarde Sistemi Bu Kadar Sarsacak İnovasyon İstemiyoruz Sonuçta hem startup şirketler hem de teknoloji devleri, bankacılık sektörünü giderek daha fazla para kazanmak için olgunlaşmış trilyon dolarlık bir piyasa olarak görüyorlardı ve bu durum hükümetler için giderek daha endişe verici hal alıyordu. Öyle ki Facebook’un kendi kripto para birimini çıkartacağı yönünde söylentiler vardı ve Apple da Goldman Sachs ile ortak kredi kartını tanıtmıştı. Bankalarsa yeni teknolojiyi kucaklamak için yeniliklere kendi çabalarıyla karşılık vermişlerdi.

Örneğin JP Morgan müşterileri arasındaki ödemeleri anında gerçekleştirecek olan JPM Coin üzerinde çalışırken Goldman Sachs buna Marcus ile yanıt veriyordu.

Christine Lagarde Değişim Bankacılık Sektörü Etkiliyor Gelişmeler ışığında konuşan Lagarde zorla bankacılık alanına giren teknoloji şirketlerinin düzenlemeye tabi olmaları gerektiğini vurguladı. “Sorumlu tutulmaları gerecek böylece tamamen güvenilir olabilirler” ifadeleriyle de görüş bildirdi.

Lagarde’nin yorumları Washington’da gerçekleştirilen IMF Bahar Toplantıları etkinliklerini takip etti. Söz konusu etkinlikte para ve ödemelerin dünya çapında nasıl değiştiğine odaklanıldı. Christine Lagarde ayrıca etkinlik sırasında dünya genelindeki nakit kullanımının iyice düştüğünü ve İsveç’deki toplam ödemelerin yalnızca yüzde 13’lük kısmının nakit ile yapıldığını kaydetti.

İlaveten ileride bankaların ya yeniliklere adapte olmaları gerekeceğini ya da yok olacaklarını öngörerek bankaların nakit olacak mı olmayacak mı hususunda karar vermek zorunda olduklarını söyledi. Kendisi geçtiğimiz ayın Kasım ayında yaptığı bir açıklamada da merkez bankalarının dijital para çıkarmayı düşünmeleri gerektiğini savunmuştu. Merkez bankası destekli dijital paranın düşük maliyetli ve etkili bir alternatif olacağını söyleyen Lagarde, bunun finansal katılım, güvenlik ve mahremiyeti de destekleyeceğini anlatmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum