Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Küresel Görünümünü Yükseltirken Derin Resesyon Tahminini Değiştirmedi

IMF, küresel ekonomide beklenenden daha küçük daralma olacağını belirtirken 2021 için tahminini düşürdü. Detaylar aşağıda;
IMF Küresel Görünümünü Yükseltirken Derin Resesyon Tahminini Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

IMF merakla beklenen son görünüm raporunu yayımladı. Haziran raporunda küresel ekonomideki küçülme tahminini yüzde 4,9 olarak belirleyen kurum, Ekim raporunda 2020 için yüzde 4,4’lük daralma öngördü.

Zaten IMF Başkanı Kristalina Georgieva da geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada küresel ekonomik görünümün Haziran’a kıyasla daha az vahim olduğunu söyleyerek yukarı yönlü revizyona işaret etmişti.

IMF, küresel büyümenin daha önce beklenene kıyasla daha az daralacağını tahmin etmesine rağmen görünümün sürmekte olan salgın nedeniyle belirsizlikle kuşatıldığını da belirtti.

Devasa hükümet yardımı enjeksiyonları ekonomilerin daha da düşmesini engellese de 2021’deki büyümenin Haziran ayındaki tahminlerden biraz daha yavaş olacağı söylendi.
IMF Ekonomi Tahmin
Kaynak: IMF

Dünya Ekonomik Görünümü’nde kurum, küresel ekonominin 2020’de yüzde 4,4 düştükten sonra 2021’de yüzde 5,2 ile kısmen toparlanacağını bildirdi. “Küresel ekonomi COVID19 salgınından iyileşiyor, ancak büyümeye geri dönüş inişli çıkışlı ve belirsiz” diyen IMF, Ekim sayısını “uzun ve zor bir tırmanış” başlığıyla yayımladı.

IMF’nin projeksiyonu, koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafenin 2021’e kadar devam edeceğini ve yerel yayılmanın 2022’nin sonuna kadar her yerde düşeceğini varsayarken Baş Ekonomist Gita Gopinath; “Haziran tahminimize kıyasla 2020’de biraz daha az şiddetli ancak yine de derin bir resesyon öngörüyoruz” dedi.

Yılın ikinci çeyreğinde gelişmiş ekonomiler ve Çin’de beklenenden daha iyi büyüme ile üçüncü çeyrekte daha hızlı toparlanmanın işaretlerinin revizyonu tetiklediğini sözlerine ekledi.
IMF Ekonomi Tahmin Haziran
Kaynak: IMF

Ancak koronavirüs krizinin henüz bitmediği konusunda uyardı. IMF ileriye dönük olarak sadece sınırlı ilerleme öngörürken gelecek yıl için GSYİH büyüme beklentilerini Haziran ayındaki %5,4’lük tahminden %5,2’ye düşürdü.

Bazı yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde beklentilerin önemli ölçüde kötüleştiğini aktaran Gopinath, gelişmekte olan ekonomiler bu yıl yüzde 3,3 daralacakken Hindistan gibi yerlerde GSYİH’nin %10’dan fazla düşeceğini belirtti.

ABD ekonomisi bu yıl %4,3 düşecekken İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’daki ekonomik daralmaların %10 civarında olacağı tahmin edildi. IMF son ekonomik analizinde, “salgın yayılmaya devam ederken iyileşme garanti edilmez” dedi.

Gelişmiş ekonomilerde ulusal borcun 2021 sonunda GSYİH’nin %125’ine ulaşacağı ve aynı dönemde gelişmekte olan piyasalarda GSYİH’nin yaklaşık %65’ine yükseleceği öngörüldü. Fakat faiz oranları düşük olduğundan ve 2021’deki ekonomik toparlanmanın yeni borcun bir kısmının geri ödenmesine yardımcı olacağı düşünüldüğünden IMF şu an için artan borç konusunda endişeli olmadığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu