Yatırım yapmaya başla!

IMF Küresel Ekonomide Küçülme Tahminini %3’ten %4,9’a Çekti

Haziran ayı Dünya Ekonomik Görünümü raporunu yayımlayan IMF, küresel büyüme için tahminini yüzde 3 daralmadan yüzde 4,9 daralmaya çekti.
IMF Küresel Ekonomide Küçülme Tahminini %3’ten %4,9’a Çekti

Nisan raporunda küresel ekonominin yüzde 3’lük düşüşle Büyük Buhran’dan bu yana en sert daralmayı yaşayabileceğini söyleyen IMF, bugün yayımlanan Haziran raporunda daha önce söylediği gibi tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Küresel resesyon beklenenden kötü olacak diyen IMF Başkanı Georgieva’nın yorumları hakkını verdi ve yüzde 3’lük daralma tahmini yüzde 4,9’a çekildi. 2021 içinse yüzde 5,4’lük toparlanma öngörüldü.

Haziran Ayı Dünya Ekonomik Görünümü raporunda gelişmiş ekonomilerin 2020’de yüzde 8 daralacağı ve gelecek sene yüzde 4,8 büyüyeceği belirtildi.

IMF’nin yeni raporunda 2020’de daha derin bir gerileme ve 2021’de daha yavaş toparlanma görülürken bu tahminin etrafında yüksek belirsizliğin olduğu aktarıldı.

COVID-19 pandemisinin 2020 yılının ilk yarısında aktivite üzerinde beklenenden daha olumsuz bir etkisi olduğu ve iyileşmenin daha önce tahmin edilenden daha kademeli olacağı söylendi.

Düşük gelirli hane halkları üzerindeki olumsuz etki özellikle akut olduğu ve 1990’lardan bu yana dünyada aşırı yoksulluğun azaltılmasında kaydedilen önemli ilerlemeyi tehlikeye attığı belirtildi.

Temel projeksiyonun, pandemiden serpinti ile ilgili temel varsayımlara dayandığı bilgisi verilirken; enfeksiyonlarda zirve yapmış olanlar da dahil olmak üzere tüm ülkelere sağlık bakım sistemlerini yeterince sağlamaları tavsiye edildi.

ABD’nin 2020’de yüzde 8 daralırken 2021’de yüzde 4,5 toparlanacağı, Euro Bölgesininse %10,2 daralıp yüzde 6 büyüyeceği öne sürüldü.
IMF Haziran Raporu
Kaynak: IMF

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi 2020 için GSYİH tahminleri kayda değer derecede aşağı yönlü revize edilirken listedeki en büyük daralma tahmini yüzde 12,8 ile İspanya ve İtalya için geldi.

Onları yüzde 12,5 düşüş tahmini ile Fransa takip etti. Nisan ayında rekor GSYİH düşüşü kaydeden İngiltere’nin 2020’de yüzde 10,2 daralacağı, Kanada’daki daralma oranının ise yüzde 8,4 olacağı belirtildi.

Japonya için yüzde 5,8’lik düşüş tahmini verilirken Almanya için yüzde 7,8’lik düşüş tahmini yapıldı. Diğerlerinin aksine Çin için 2020’de yüzde 1’lik büyüme ve 2021’de yüzde 8,2’lik toparlanma belirtildi.

Hindistan’ın 2020’de yüzde 4,5 daralıp ertesi yıl yüzde 6 büyüyeceği, Rusya’nın yüzde 6,6’lık daralmanın ardından yüzde 4,1 büyüyeceği tahmin edildi. Brezilya’nın yüzde 9,1; Meksika’nın yüzde 10,5, Suudi Arabistan’ın yüzde 6,8, Nijerya’nın yüzde 5,4, Güney Afrika’nın yüzde 8 daralacağı söylendi. IMF, Türkiye için tahminini ise değiştirmeyerek yüzde 5’lik daralma öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum