Yatırım yapmaya başla!

IMF Küresel Büyüme Tahminini Neden Düşürdü?

IMF Küresel Büyüme Tahminini Neden Düşürdü?

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme tahminini %3.5’tan %3.3’e düşürdü. Bunda Yunanistan ve Çin’den kaynaklanan risklerin etkisi oldu. Büyüme tahmininde en fazla düşüşü %3.1’den %2.5’e indirilen ABD yaşadı.

IMF tarafından yayımlanan raporda, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yavaşlayacağı, gelişmiş ülkelerin ekonomisinin ise kademeli olarak büyüyeceği belirtildi. Gelişmiş ülkelerdeki 2015 yılı büyüme tahminlerini ise %2.4’ten %2.1’e çekti.

IMF raporunda yer verilen diğer bazı detaylar ise şöyle oldu; “Yükselen piyasa ekonomilerinde devam eden yavaşlama, düşük emtia fiyatları, sıkılaşan finansal şartlar, yapısal darboğazlar, Çin’in yenide dengelenmesi ve jeopolitik faktörlerle ilgili ekonomik sıkıntılar gibi gelişmeleri yansıtıyor. Zor durumda olan bazı ülkelerde artan ekonomik aktivite, büyümenin 2016’da hızlanmasını sağlayacak.”

Birçok ülkenin büyüme tahminlerinde değişiklik yapan IMF, raporunda yer verilen ülkelerden Japonya, İngiltere, Kanada ve Meksika’nın büyüme tahminleri aşağı çekilirken; İspanya, İtalya ve Rusya’nın tahminleri yükseltildi.

Türkiye’ye dair herhangi bir değerlendirme yapılmayan raporun bir önceki yayımlanan bildirisinde, Türkiye’nin 2016 büyüme tahmini %3.4’ten % 3.6’ya yükseltilmişti.

Raporda Yunanistan’dan da bahsedildi ve “Yunanistan’daki gelişmeler şimdiye kadar ciddi bir bulaşıcı etkiye yol açmadı,” dendi.

Doların Nisan ayından bu yana %2 değer kaybettiği, Euro’nun %1 güçlendiği; ancak buna rağmen hem Euro hem de yenin geçen yıla kıyasla düşük seyrettiği belirtildi. Düşük değerli Euro ve yenin Euro Bölgesi ve Japonya ekonomilerine olumlu katkıda bulunacağı ifade edilen raporda, bunun küresel ekonomiye etkisinin de pozitif olacağı belirtildi.

Rapora göre Şanghay Bileşik Endeksi, son günlerde yaklaşık %30 oranında değer kaybetti. Yetkililer bu düşüşü önlemek amacıyla tedbirler alsa da Asya borsalarındaki dalgalanmaların küresel piyasalar için risk oluşturduğu kaydedildi.

Petrol konusunda da değerlendirme yapılan raporda, petrol fiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde beklenenden fazla yükseldiği ve varil başına 59 dolar olacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum