Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Koronavirüs Salgını için 50 Milyar Dolarlık Bütçe Ayırdı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, virüs salgınıyla mücadele için 50 milyar dolar kaynak ayırdıklarını duyurdu.
IMF Koronavirüs Salgını için 50 Milyar Dolarlık Bütçe Ayırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı 3 bin 14’e yükseldi. Dünyanın neredeyse her noktasından sürekli yeni vaka haberleri geliyor. Avrupa Birliği (AB) kurumlarında çalışan bir görevlide de koronavirüs olduğu tespit edildi. Bunun üzerine Avrupa Parlamentosu (AP) 3 hafta boyunca dışarıdan ziyaretlere kapatıldı.

Merkez bankaları salgının ekonomi üzerinde yarattığı negatif etkiyi azaltmak için faiz indirimlerine gitti. Dünya Bankası geçtiğimiz günlerde virüsle mücadele için 12 milyar dolarlık destek paketi sağlanacağını açıklamıştı. Son olarak Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) benzer açıklama geldi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele için 50 milyar dolarlık yardım paketi ayırdıklarını belirtti.

IMF Başkanı Kristalina GeorgievaSalgının artık küresel bir sorun haline geldiğini söyleyen Georgieva, şu anda arz ve talep unsurlarının etkilendiğini dile getirdi. Bu şokun alışılmadık bir durum olduğunu ifade eden IMF Başkanı, salgının tedarik aksamalarına neden olduğu için virüsü kontrol etme çabalarının da bundan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Bunun yanında iş piyasasında tedarik zincirinde aksama ve kredilerde sıkılaşma olduğu için maliyetlerin yükseldiğini kaydetti. Şu anda küresel finans sisteminin 2008 dönemindekine göre çok daha dirençli olduğunu belirterek, “Küresel büyüme 2020’de geçen yılki seviyelerin altına inecektir ama bunun ne kadar düşeceğini ve etkilerinin ne kadar süreceğini öngörmek zor.” şeklinde yorum yaptı.

IMF’nin üyelerinin cömertliği sayesinde, toplamda 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesi olduğunu söyledi.

Koronavirüs SalgınıDurumun her geçen gün daha da kötüye gittiği ve yayıldığını belirten Georgieva, bu nedenle daha koordineli ve hazır olunması gerektiğini vurguladı. FED, Şubat 2020 dönemine ait Bej Kitap raporunu yayımladı. 12 şubeden gelen analizlerle hazırlanan raporda, ekonomik faaliyetlerin ılımlı seyrettiği ifade edildi.

Ancak koroavirüs salgını Bej Kitap’ta da yerini aldı. Salgının ABD’de turizm sektörünü olumsuz etkilediğine dair göstergelerin olduğu, imalat faaliyetleri gelişme gösterse de tedarik zinciri gecikmelerinden dolayı sorun yaşandığı bildirildi. Raporsa salgının ve ABD başkanlık seçimlerinin ekonomi üzerinde risk yaratan olası etkenler olduğu kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu