Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF: İklim ve Diğer Hedefler için 20 Trilyon Dolarlık Ek Yatırım Gerekiyor

IMF, önümüzdeki 20 yılda altyapı, iklim eylemi ve diğer sürdürülebilir gelişme hedefleri için 20 trilyon dolar küresel yatırım yapılması gerektiğini söyledi.
IMF: İklim ve Diğer Hedefler için 20 Trilyon Dolarlık Ek Yatırım Gerekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

IMF’nin yeni araştırması, ülkelerin önümüzdeki 20 yılda altyapı, iklim eylemi ve diğer sürdürülebilir gelişme hedefleri (SDG) için 20 trilyon dolar yatırım yapmaları gerektiğini gösterdi.

Yayınlanan blogda, maliye politikalarının Covid-19 salgınıyla mücadele ve ülkelerin krize hazırlığını artırmak, toparlanmasına yardım etmek için ne kadar önemli olduğu belirtildi. Kilitlenme nihayet sona erdiğinde herkese fayda sağlayan güçlü bir ekonomik iyileşmenin, gelişmiş sosyal güvenlik ağlarına ve geniş tabanlı mali desteğe bağlı olacağı vurgulandı.

Buna sağlık hizmetleri, altyapı ve iklim değişikliğine yapılan kamu yatırımlarının dahil olduğu belirtildi.

Yüksek borç seviyesine sahip ülkelerin iyileşme aşaması için kısa vadeli mali desteği uzun vadeli borç sürdürülebilirliğiyle dikkatlice dengelemek zorunda kalacağı aktarıldı. IMF, ülkelerin önümüzdeki 20 yıl içinde iklim değişikliğine ve diğer SDG’lere 20 trilyon dolar daha yatırım yapması gerektiğini savundu.

Fiscal Monitor, IMF tarafından 2009 yılında; kamu maliyesi gelişmelerini incelemek ve analiz etmek, krizin mali sonuçlarını ve orta vadeli mali projeksiyonları güncellemek ve kamu maliyesini sürdürülebilir bir temelde tutmak için politikaları değerlendirmek amacıyla başlatıldı.

IMF burada Fiscal Monitor’un politika yapıcılara geleceğe yatırım, ihtiyari politikalar benimsemek, sosyal güvenlik yardımlarını artırmak gibi konularda yardım edeceğini aktardı.

Fiscal Monitor Politika Yapıcılara Yardım EdecekSalgının insanların ne kadar savunmasız olduklarını gösterdiğini ve harekete geçmek için bir uyandırma çağrısı olarak hizmet ettiğini savundu. Ülkelerin yanıt olarak işsizlik yardımlarını geçici olarak artırdığı ve sosyal güvenlik ağlarını değişen derecelerde genişlettiğini belirtti. İyi bir sosyal güvenlik ağının özelliklerini sorgulayan IMf, en önemli üç faktörü şöyle sıraladı:

  • İlk olarak, savunmasız gruplara aşamalı olarak geniş bir kapsam ve yeterli fayda sağlamak, yani en yoksullara daha cömert faydalar sunmak.
  • İkincisi, iş teşviklerini korumak ve lehtarların iş bulmasına, sağlık hizmeti almasına ve eğitim ve öğretime katılmasına yardımcı olmak.
  • Üçüncüsü, çalıştırılması daha pahalı olan ve insanlara adil ve tutarlı bir şekilde fayda sağlamayan parçalanmış, karmaşık sosyal koruma programları ağından kaçınmaya çalışmak.
Kurum, nüfusun en yoksul yüzde 20’sinden daha büyük bir payın, nüfusun en zengin yüzde 20’sine göre daha fazla fayda alırsa, sosyal güvenlik ağlarının daha iyi bir yeniden dağıtımla sonuçlanabileceğini öngördü.
IMF Daha İyi Yeniden Dağıtım için Gerekenler
Kaynak: IMF

Önümüzdeki yirmi yılda ek yatırım ihtiyaçlarının küresel olarak mevcut fiyatlarla 20 trilyon doları aşabileceğini aktaran IMF, Almanya ve Hollanda gibi bütçede yeterli alana sahip gelişmiş ekonomiler için kamu yatırımlarına daha fazla harcamanın yapmaya değer olacağını bildirdi.

İtalya ve İspanya gibi harcama konusunda daha az manevra alanı olan ülkeler içinse yatırımları artırmak için gelirleri ve harcamaları yönlendirebilecekleri söylendi.

Brezilya ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ekonomilerde ise yüksek borç seviyeleri ve artan faiz ödemelerinin finansal gelişmenin ihtiyatlı ve sürdürülebilir bir şekilde olmasını gerektirdiği vurgulandı. Nijerya gibi düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler için uzun vadede vergi gelirlerini artırmanın önem taşıyacağı eklendi.

IMF ülkelerin gelecek 20 yıl boyunca iklim değişikliği ve diğer sürdürülebilir gelişme hedeflerine 20 trilyon dolar yatırım yapması gerektiğini aşağıdaki tabloyla gösterdi.

IMF Küresel Yatırım 20 Trilyon Dolar
Kaynak: IMF

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu