Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR
  • Veri Yüklenemedi

IMF: Hindistan’ın Büyüme için Acil Politika Eylemine İhtiyacı Var

Hindistan ekonomisi hakkında endişelenen Uluslararası Para Fonu, ülkeyi büyümeye geri döndürmek için acil adımlar atmaya çağırdı.
IMF: Hindistan’ın Büyüme için Acil Politika Eylemine İhtiyacı Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Para Fonu, Hindistan’ın ekonomik gerilemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve ülkeyi büyümeye geri döndürmek için acil adımlar atmaya çağırdı. Yıllık değerlendirmesinde IMF, azalan tüketim ve yatırımın yanı sıra düşen vergi gelirinin diğer faktörlerle birleşerek dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birini engellediğini bildirdi.

IMF Asya ve Pasifik Bölümü’nden Ranil Salgado, Hindistan’ın milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardıktan sonra şu anda önemli bir ekonomik yavaşlamanın ortasında olduğunu söyledi.

Ayrıca ülkenin yüksek büyüme seviyelerine geri dönmesine yardım etmek için acil politika eylemine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

IMF: Hindistan’ın Büyüme için Acil Politika Eylemine İhtiyaçAncak yavaşlamanın çoğunlukla döngüsel olduğunu, yapısal olmadığını ve iyileşmenin hızlı olmayacağını hissetse de buna kriz demeyi reddetti. Nihayetinde IMF Hindistan’ın sağlam makroekonomik yönetime devam etmesini istiyor ve yeni hükümetin güçlü yetkisi ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi artırmak için reform gündemini canlandırmasını umuyor.

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath, geçen hafta fonun gelecek ay yayınlanacak Dünya Ekonomik Görünümü’nde Hindistan ekonomisi için büyüme tahminlerini önemli ölçüde düşürmek üzere ayarlandığını söylemişti. Salgado da bu görüşle hemfikir olduğunu belirtti. Ekim ayında IMF, 2019 için tahminlerini yüzde 6.1’e indirirken, 2020 için görünümünü yüzde 7’ye düşürmüştü.

Salgado, Hindistan Merkez Bankası’nın özellikle ekonomik yavaşlamanın devam etmesi durumunda politika faizini daha da düşürmek için alanı olduğunu söyledi.

Hindistan Merkez Bankası’nın Faiz Düşürmek Alanı Var Kaldı ki Hindistan Merkez Bankası bu yıl kilit borç verme faiz oranını beş kez indirerek dokuz yılın en düşük seviyesine ulaşmıştı. Fakat bu ayın başlarında gerçekleştirdiği son toplantıda RBI, politikayı değiştirmeyerek beklentilere karşı geldi.

Hareketin ardından görüş bildiren ünlü ekonomist Mark Mobius, Hindistan Merkez Bankası faiz düşürmeyerek yanlış yaptı dedi. RBI ayrıca yıllık büyüme tahminini yüzde 6.1’den yüzde 5’e indirdi. Hükümet verilerine göre Hindistan’ın ekonomisi Temmuz-Eylül döneminde altı yıldan fazla bir süre içinde en düşük hızda büyümüş, önceki yılın yüzde 7 seviyesinden yüzde 4.5’e gerilemişti.

Gelişmeler üzerine Salgado, ekonominin kredi verme yeteneğini artırmak için finans sektörünün sağlığını düzeltme çağrısında bulundu.

IMF Hindistan Büyüme Finans Sektör Temizlemeli Salgado, mevcut yavaşlamanın gölge bankacılar için kredi genişlemesindeki ani düşüşten ve kredi koşullarının geniş tabanlı sıkılaştırılmasından kaynakladığını savundu. İlaveten özellikle kırsal alanlarda zayıf gelir artışının özel tüketimi etkilediğini, ülke çapındaki mal ve hizmet vergisi gibi yapısal reformların kötü uygulanışının da yavaşlamada rol oynayabileceğini kaydetti.

Yine de rezervlerin rekor seviyelere yükselmesi ve cari işlemler açığının daralmasıyla ilgili memnuniyetini dile getirdi. Sorunun öncelikle büyüme yavaşlamasının nasıl ele alınacağı olduğunu belirten Salgado, kısa vadede en kritik şeyin finans sektöründe reform yapmak olarak açıkladı.

Önceki Hindistan Merkez Bankası Başkanı da kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, ülkenin daha hızlı büyümek için finans sektörünü hızlıca temizlemek zorunda olduğunu söylemişti. Bunun yanında Hindistan ekonomisi hakkında endişeli olduğunun üzerini çizerek hükümeti yetki dağıtmaya, kırsal yoksulluğun azaltılmasına odaklanmaya ve özel harcamaları teşvik etmeye çağırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu