Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Finansal Kuruluşların Denetlenmesi Hayati Öneme Sahip

IMF, banka dışı finansal kuruluşların istikrarının kritik seviyede önemli olduğunu vurgulayarak denetim ve kontrol çağrısı yaptı. İşte detaylar;
IMF: Finansal Kuruluşların Denetlenmesi Hayati Öneme Sahip
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), “Banka Dışı Finansal Kuruluşlar: Daha Sıkı Finansal Koşullar Arasında Kırılganlıklar” isimli bir rapor yayımladı. IMF, banka dışında kalan finansal kuruluşların finansal sistemde kilit bir rol oynadığının altını çizerek bunların güçlü bir şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Banka dışı finansal kuruluşların krediye ulaşımını yükselterek ve ekonomik büyümeyi destekleyerek küresel finansal sistemde kritik bir rol oynadığı aktarıldı. Düşük faiz oranları nedeniyle bu kuruluşların kırılganlıklarında artış olabileceği belirtildi.

Yüksek enflasyona ve daha sıkı finansal koşulların hakim olduğuna dikkat çekilen raporda, merkez bankalarının piyasa stresi sırasında, finansal istikrar risklerini değerlendirmek ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmak arasında karmaşık ve zorlu bir süreçle karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.

“Hayati Öneme Sahip”

Raporda banka dışı finansal kuruluşların güçlü gözetimi, düzenlenmesi ve denetiminin hayati öneme sahip olduğu aktarıldı.

Önceliklerin kritik veri açıklarını kapatmak, banka dışı finansal kuruluşlarca risk yönetimini teşvik etmek, uygun düzenlemeleri yapmak ve denetimi yoğunlaştırmak olması gerektiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Yazıda finansal kuruluşların finans sektöründe kilit oyuncular olduğu, küresel istikrarın bu kuruluşların duruşuna bağlı olabileceği kaydedildi.

Politika yapıcıların finansal istikrarı kötü yönde etkileyebilecek banka dışı finans sektöründeki kargaşayla başa çıkmak için uygun araçlara ihtiyacı olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.