Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Enflasyon Birçok Ülkede 10 Yılın En Yükseğine Çıkacak

Avrupa için Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunu yayımlayan IMF, Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği riskleri ve maliye politikalarını değerlendirdi.
IMF: Enflasyon Birçok Ülkede 10 Yılın En Yükseğine Çıkacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa için Bölgesel Ekonomik Görünüm, Nisan 2022 raporunu yayımladı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin insani bir felaket yarattığı belirtilen raporda, iki ay içinde 5 milyon insanın Ukrayna’dan kaçtığı anımsatıldı.

Henüz pandeminin etkilerinden tam kurtulmamışken, ardından gelen bu savaşın Avrupa için de ciddi ekonomik sonuçları olacağı belirtildi. Emtia fiyatlarındaki büyük artışların ve artan arz yönlü kesintilerin enflasyonu daha da artıracağına dikkat çekildi.

Hanehalkının gelirlerinin ve firmaların karlarının ise azalacağı söylendi. Savaş nedeniyle Avrupa’ya kaçan mültecilerin sayısının artacağı, tedarik zinciri darboğazlarına yol açacağı, enflasyon üzerinde baskı yaratacağı ve üretim kayıplarını derinleştireceği ifade edildi.

En çok endişeye yol açan durumun ise Orta ve Doğu Avrupa’daki birçok ekonomi için önemli üretim kayıplarına yol açacak Rus enerji akışının ani durması olduğuna dikkat çekildi.

Rusya’da ve özellikle Ukrayna’da çok daha büyük üretim daralması beklenirken, enflasyonun birçok ülkede on yılın en yüksek seviyesine ulaşacağı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın politika yapıcılarının; mültecilere bakmak, hassas hanehalklarının ve firmaların daha yüksek enerji harcamalarıyla baş etmelerine yardımcı olmak, enerji güvenliğini güçlendirmek ve sosyal ortaklarla uyum içinde, ücret ve fiyat beklentilerinin iyi bir şekilde sabitlenmesini sağlamak gibi birçok zorlukla baş etmek zorunda kalacağı bildirildi.

Parasal teşvikin geri çekilme hızının ekonomik koşullara göre değişmesi, enflasyon beklentilerinin istikrarsızlaşma riski taşıdığı durumlarda daha hızlı ilerlemesi gerektiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın