Yatırım yapmaya başla!

IMF Başkanı: Ekonomilerin İyileşmesi için Daha Fazla Eyleme Gerek Var

Pandemide yeni bir aşamaya girildiğini söyleyen IMF Başkanı, dayanıklı bir iyileşme için uluslararası işbirliğine ve iç politikaların güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.
IMF Başkanı: Ekonomilerin İyileşmesi için Daha Fazla Eyleme Gerek Var

Covid-19 salgını tüm dünyada can almayı sürdürürken, yaşanan sağlık krizinin yanında ekonomiye etkileri de değerlendirilmeye devam ediliyor. Worldometers verilerine göre dünya çapında hastalığa yakalanan kişi sayısı 13 milyon 700 bine, hayatını kaybedenlerin ise 587 bine dayandı.

Küresel ekonominin salgın nedeniyle bu yıl %4,9 daralacağını düşünen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, toparlanma için daha fazla eyleme gerek olduğunu söyledi. Georgieva, son yayımladığı yazıda ikinci dalga endişesini de dile getirdi.

IMF Başkanı, pandemiyle mücadelede uluslararası işbirliği, dirençli ve kapsayıcı bir toparlanmanın şart olduğunu vurguladı.
IMF %4,9 Daralma Bekliyor
Kaynak: IMF

Nisan ayında 20 sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileriyle bir araya geldiklerini hatırlatan Georgieva, o dönemde henüz küresel ekonomik kitlenmenin ortasında olunduğunu belirtti. Artık çok farklı bir aşamaya girildiğini, birçok ülkenin ekonomisini yeniden açtığını ancak kalıcı iyileşme için daha fazla şey yapılması gerektiğinin altını çizdi.

2021 yılında dünya ekonomisinin toparlanmasını bekleyen IMF Başkanı, özellikle ABD Merkez Bankası’nın benzeri görülmemiş likidite enjeksiyonunun ve desteğinin büyük önem taşıdığını söyledi. Fakat salgında ikinci dalga gelmesi durumunda bu kez hasarın çok daha fazla olacağına da dikkat çekti.

Birçok ülke için istihdam kaybının en büyük ekonomik sorun olduğunu söyledi.
Ülkelerin İstihdam Kaybı Büyük Oldu
Kaynak IMF Blog

Yaşanan bu sağlık krizinin birçok ülke ekonomisinde derin izler bırakacağını söyleyen Georgieva, küresel finans krizinden bu yana en keskin iş kayıplarının gerçekleştiğini belirtti. Okulların kapanması ve insanların evlerinde durmasıyla özellikle kadınların işgücüne katılımında düşüş olduğunu açıkladı. Son dönemde işgücü aktivitelerinde toparlanma olsa da halen istihdamın çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Şirketlerin ellerindeki nakit miktarını tükettikçe iflasların artacağını belirten Georgieva, pandeminin gelir eşitsizliği, yoksulluk, gençlerin geleceğe olan umudu ve sağlık sistemi gibi alanlarda tabloyu olumsuz etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Daha kapsayıcı iyileşme için başta birlik olarak çabaya, sonrasında da iç politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Her ülkenin salgının farklı aşamasında olduğunu, ancak gelişmekte olan piyasaların daha fazla etkileneceğini söyledi. Bu ülkelerin daha dik değişimlere tanıklık edeceğini ve daha uzun süre desteğe ihtiyaç duyacağını dile getirdi.

Hükümetlerin bu süreçte çalışanları koruması, düşük gelirli ailelere ve kayıt dışı çalışanlara her türlü desteği sağlaması gerektiğinin altını çizdi. İflasların artmaması için firmalara sağlanacak olan kredilerin ve ödeme planının detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum