Yatırım yapmaya başla!

IMF: Daha Yeşil, Dijital ve Kapsayıcı Ekonomi için İşbirliği Yapılmalı

IMF'den Tao Zhang, uluslararası işbirliğini daha yeşil, dijital, daha kapsayıcı ekonomiyi yeniden inşa etmeye çağırdı. Detaylar aşağıda;
IMF: Daha Yeşil, Dijital ve Kapsayıcı Ekonomi için İşbirliği Yapılmalı

Dünya çapında çalkantı yaratan Covid-19 krizi, getirdiği zorlukların yanında sunduğu fırsatlarla da dikkat çekiyor. Çoğu yetkilinin krizin küresel savunmasızlıkları ortaya çıkardığını vurgulayarak yapılması gerekenlerin bir an önce yapılması yönündeki çağrıları, öne çıkan fırsatların başında geliyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, daha sürdürülebilir bir dünya seslenişlerini sık sık tekrarlarken IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang de ona katıldı. Uluslararası Para Fonu’nun üst düzey yetkilisi, küresel ekonomi COVID-19 salgınından toparlanırken ülkelerin daha yeşil, dijital ve daha kapsayıcı bir ekonomiyi yeniden inşa etmek için şimdi birlikte çalışmaya başlamaları gerektiğini söyledi.

Kısa süre önce Xinhua’ya verdiği yazılı bir demeçte Zhang; “şu anda tarihimizde eşsiz bir noktadayız, daha yeşil, dijital ve daha kapsayıcı bir geleceğin ekonomisini şekillendirmek için salgından çıkma fırsatını yakalamalıyız” dedi.

Hükümetler için en büyük öncelik şu anda hala pandemiyi kontrol altına almak olsa da iş açısından zengin, son derece üretken ve daha çevreci faaliyetlere yatırım yaparak daha dayanıklı bir ekonomi için temel atabileceklerini savundu.
IMF Küresel Tahmin
Kaynak: IMF

IMF, geçtiğimiz hafta yayımladığı son Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,4 oranında keskin bir şekilde küçüleceğini öngörürken Çin ekonomisinin 2020’de yüzde 1,9 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Üçüncü çeyrekte büyümeye devam eden ve birçok kişi ya da kurum tarafından 2020’nin büyüyecek sayılı ekonomileri arasında gösterilen Çin hakkında da “özellikle Çin’in yüksek kaliteli küresel toparlanmada çok önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Zhang, IMF ve Dünya Bankası Grubu’nun kısa süre önce tamamlanan yıllık toplantılarından en önemli çıkarımı “başta aşı geliştirme ve dağıtım konusunda olmak üzere her zamankinden daha güçlü bir uluslararası işbirliğine ihtiyacımız var” ifadeleriyle açıkladı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın basın toplantısında söylediği gibi tıbbi çözümlerde daha hızlı ilerlemenin iyileştirmeyi hızlandırabileceğini, 2025 yılına kadar küresel gelire yaklaşık 9 trilyon ABD doları ekleyebileceğini aktardı.
24 Ekim Covid Dünya
Kaynak: Worldometers

Zhang bunun hem daha fakir hem de zengin uluslara yardımcı olabileceğini sözlerine ekledi. Uluslararası işbirliğinin ticaret ve teknoloji gerilimlerini çözmek, küresel finansal güvenlik ağını güçlendirmek, borç krizlerini çözmek, iklim değişikliği ve eşitsizliği ele almak dahil global ekonominin uğraştığı diğer birçok konu için de kritik olduğunun üzerini çizdi.

Zhang‘ın yorumları Uluslararası Para ve Finans Komitesi’nin geçtiğimiz günlerde, COVID-19 salgınının küresel ekonomi üzerinde uzun süreli izler bırakmakla tehdit ettiği hususundaki uyarısının üzerine geldi. Benzer şekilde Zhang da şu ifadeleri kullandı:

“Orta vadeli tahminlerimiz, ekonomilerin durgunluğun derinliğinden ve yapısal değişim ihtiyacından dolayı potansiyel çıktı üzerinde kalıcı etkiler yaratacağını varsayıyor.”

Bu etkilerin, hayatta kalan firmaların işyeri güvenliğini yükselttikleri için ayarlama maliyetlerini ve üretkenlik etkilerini içerdiğini dile getirdi. Bu tehditlere yanıt olarak, politikaların mümkün olduğu ölçüde agresif bir şekilde bu krizden kaynaklanan kalıcı ekonomik zararı sınırlamaya odaklanması gerektiğini öne sürdü.

Hükümetlerin hanehalklarına gelir desteği sağlamaya devam etmesi gerektiğini söyleyerek mevcut düşük faiz oranları ve yüksek belirsizlik döneminde ulusal bir yeşil altyapı yatırımı teşvikinin işleri önemli ölçüde artırabileceğini, iyileştirmeyi hızlandırabileceğini, aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik ilk önemli adım olarak hizmet edebileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum