Yatırım yapmaya başla!

IMF: Çin’in Ekonomik Büyümesi 2020’de %6’nın Aşağısına Düşebilir

IMF, Çin’in ekonomik büyümesinin gelecek yıl 2020’nin altına düşebileceğini söyledi. İşte detaylar;
IMF: Çin’in Ekonomik Büyümesi 2020’de %6’nın Aşağısına Düşebilir

Uluslararası Para Fonu, küresel ekonominin hız kazanması muhtemel olsa da Çin’in ekonomik büyümesinin 2020’de daha da ılımlı hale gelebileceğini söyledi.

Fon, Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Çin ekonomisinin gelecek yıl yüzde 5.8 oranında büyüyebileceğini, bunun 2019 için yüzde 6.1’lik tahminden aşağıda olduğunu bildirdi. Ayrıca IMF’ye göre Çin, geçen yıl yüzde 6.6 büyümüştü.

IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang Cumartesi günü IMF ile Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarında verdiği bir demeçte şöyle konuştu:

IMF Başkan Yardımcısı Tao Zhang Çin Ekonomik Büyüme “Son yıllarda dünyada olan şeyler, ticaret gerilimleri, başka jeopolitik güçler, dünyadaki bütün bu belirsizlikler, bunlar Çin ekonomisine aşağı yönlü baskılar ekliyor.”

Yine de Zhang, Çin’in ekonomisini daha sürdürülebilir bir şekilde genişletmek için yeniden yapılandırdığı göz önüne alındığında bu büyüme oranlarının “makul” olduğunu savundu. Bu iç tüketime daha fazla odaklanırken, büyümeyi hızlandırmak için borca daha az güvenmek anlamına gelir.

Tao Zhang da böyle bir geçişin Çin’de daha yavaş ancak daha kaliteli büyümeye yol açacağını dile getirdi.

Zhang Çin Daha Kaliteli Büyüme Cuma günü Reuters, Çin ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 6 büyüdüğünü ve bunun 1992’nin ilk çeyreğinden bu yana en yavaş büyüme olduğunu yazdı. IMF yöneticisi Zhang burada şöyle konuştu:

“Boyutu ne olursa olsun herhangi bir ekonominin sürekli olarak yüzde 10, 7 ya da 8 oranında büyümesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden daha kaliteli, daha yüksek sürdürülebilirlik ile büyümeden bahsediyoruz. Yüzde 5,8 veya o çevrede herhangi bir sayı, bunun makul olduğunu düşünüyorum.”

Ancak Çin’in gelecek yıl için öngörülen yavaşlaması, IMF’nin küresel ekonomide toparlanma tahminiyle çelişti. Fon, ABD-Çin ticaret savaşının yol açtığı belirsizlikler nedeniyle geçen yılki %3,6’dan bu yıl %3’e varan yavaşlama beklentisinin ardından 2020 yılında dünya ekonomik büyümesinin %3.4’e geri döneceğini tahmin etmişti. Bununla birlikte görünümün istikrarsız kaldığı da bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum