Yatırım yapmaya başla!

IMF Çin’in 2019 Büyüme Tahminini Yüzde 6,3’e Yükseltti

IMF dün yayımladığı raporunda Çin'in 2019 yılı büyüme tahminini yüzde 6,2'den yüzde 6,3 seviyesine yükseltti.
IMF Çin’in 2019 Büyüme Tahminini Yüzde 6,3’e Yükseltti

IMF’nin en son yayımladığı Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, Çin’in bu yıl yüzde 6,3 oranında büyüyeceğini tahmin etti. Bir önceki tahmini yüzde 6,2 olurken, 2020 yılı için tahminini yüzde 6,1 seviyesine indirdi.

IMF, Pekin’in ekonomiyi destekleme çabasına ve ABD ile mücadelesinin görünümünü iyileştirdiğine vurgu yaptı.

Pekin Ekonomiyi DesteklediIMF Ekonomi Danışmanı Gita Gopinath, “Çin ticari tarifelerin olumsuz etkileriyle mücadele etmek için mali ve parasal teşvikleri artırdı. Ayrıca ABD-Çin ticaret gerginliklerine ilişkin görünüm, bir ticaret anlaşmasının umutları şekillendikçe gelişti,” dedi. 2019 büyüme tahminini yükselten IMF’nin 2020 yılı tahminini ise yüzde 6,2 seviyesinden yüzde 6,1’e indirmesi ise dikkat çekti.

Gopinath, “Genel görünüm iyi huylu olsa da pek çok olumsuz risk var. Ticaret politikasında huzursuz bir ateşkes yaşanıyor. Çünkü gerginlikler yeniden alevlenip küresel tedarik zincirlerinde büyük aksamalara neden olan diğer alanlarda ortaya çıkabiliyor. Çin’de büyüme olumsuz yönde şaşırtabilir,” ifadelerini kullandı.

IMF, küresel büyüme tahminini ise yüzde 3,5 seviyesinden yüzde 3,3 seviyesine çekerek, Ekim’den beri 3. revizeyi yaptı.

IMF Küresel Büyüme Tahminini DüşürdüIMF’nin bu yıl Çin’e yönelik biraz daha iyimser olması, bazı ekonomistlerin Asya ekonomik devinin büyüme beklentileri konusunda iyimser olmalarına neden oldu. Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, Çin’in büyümesinin bu yıl yüzde 6,6’ya ulaşabileceğini belirtmişti.

Çin hükümetinin yüzde 6,0 ila 6,5 arasında olduğu tahmininden daha yüksek bir tahmin belirten HSBC’ye ek olarak, Citi ise bu yılın risklerine dikkat çekerek yüzde 6,2 seviyesinde bir büyüme tahmininde bulunmuştu.

Citi, kısa vadede politikadaki tüm gevşemeler nedeniyle bir miktar etki yaratmaya başlamasının iyimser olmasının bir nedeni olabileceğinden bahsetti.

Citi Risklere Dikkat ÇektiCiti’nin Asya Ekonomi ve Piyasa Analisti Johanna Chua, CNBC’ye yaptığı açıklamasında, Çinli yetkililer vergi indirimi ve bankaların sahip olması gereken rezerv miktarını azaltmak da dahil olmak üzere yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için hem parasal hem de mali önlemler uyguladığını söyledi. Ancak uzun vadede demografik ve verimlilik potansiyelindeki değişiklikler nedeniyle ekonomik büyümenin yavaşlayacağını öne sürdü.

Çin ve ABD geçen yıldan beri bir ticaret savaşı içerisinde ve yapılan müzakereler sonucunda bir anlaşma yapmaya yaklaştılar. ABD, Kuzey Amerikalı komşuları ve Asya müttefiki olan Güney Kore ile de bir ticari anlaşma imzaladı. Washington’un Avrupa Birliği ve Japonya ile ticari ilişkilerini yeniden gözden geçirdiği de biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum